I-94 Speedway, Inc

  • 1
Witness Wheel To Wheel, Door To Door Action

Witness Wheel To Wheel, Door To Door Action

.

9/13/2023 - I-94 Speedway

9/13/2023 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Speedway Motors WISSOTA 100 Night 1

Schedule of Events
12:00 Draw opens for Drivers
3:00 Draw cut off and Mandatory Drivers Meeting
5:00 National Anthem
Order of Events
Hot Laps/Qualifying for Late Models Challenge Series
Street Stock
Midwest Modified
Late Model Challenge Series Heats
Super Stock
Modified

Qualifying Features same running order as Heats
Drivers who finish in the Top 8 of the Qualifying Feature will be the INSIDE ROW in the Main Event on Saturday

Schedule is subject to change

Classes

  • A Modifieds
  • WISSOTA Late Model44 entries
    • Wissota Late Model Challenge Series
  • WISSOTA Street Stock62 entries
  • WISSOTA Midwest Mods72 entries
  • WISSOTA Super Stock41 entries
  • WISSOTA Modifieds40 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Structural Buildings Inc

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
2 4 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
3 8 28D Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 5
4 5 420 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 1
5 12 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 7
6 6 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
7 10 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
8 3 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -5
9 16 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 7
10 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -9
11 7 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -4
12 17 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 5
13 13 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND -
14 15 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 1
15 22 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 7
16 14 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -2
17 9 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -8
18 25 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 7
19 24 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 5
20 19 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
21 23 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
22 20 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -2
23 18 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -5
24 11 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -13
25 DNF 21 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND -4
15 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
2 1 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
3 4 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
Top 3 transfer
4 5 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 1
5 3 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -2
6 9 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 3
7 6 18C Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
8 10 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
9 7 15 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND -2
10 8 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -2
11 12 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD 1
12 13 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 1
13 14 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
DNS 11 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT -
15 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
2 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -1
3 5 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 2
Top 3 transfer
4 3 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -1
5 4 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
6 6 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -
7 10 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 3
8 7 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
9 11 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN 2
10 8 18 Josh Rieck Josh Rieck Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
11 DNF 14 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN 3
DNS 12 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -
DNS 9 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -
DNS 13 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -
10 Laps

Heat 1Garage Tech X Treme

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 420 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 1
2 4 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
3 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -2
4 6 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 2
5 3 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
6 5 18C Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
7 8 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 1
8 9 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 1
9 DNF 7 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -2
10 Laps

Heat 2Marv's Trailers

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 1 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -1
3 4 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 1
4 5 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
5 3 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -2
6 9 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 3
7 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -1
8 7 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -1
9 8 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
10 Laps

Heat 3QFR,com

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28D Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -
2 3 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
3 2 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
4 6 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 2
5 4 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND -1
6 5 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -1
7 9 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 2
8 8 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD -
9 DNF 7 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -2
10 Laps

Heat 4Velocita

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 1
2 4 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
3 5 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND 2
4 8 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 4
5 7 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
6 6 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
7 DNF 9 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
8 DNF 1 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT -7
DQ 3 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
10 Laps

Heat 5Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
2 4 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
3 6 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
4 3 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
5 5 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
6 1 15 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND -5
7 8 18 Josh Rieck Josh Rieck Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
8 DNF 7 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -1
3 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 16.383
2 9 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 16.747
3 6 420 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 16.792
4 8 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 16.806
5 4 18C Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 16.836
6 3 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 16.839
7 1 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 16.855
8 2 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 17.276
9 5 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 20.301
3 Laps

Qualifying 2

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 16.289
2 9 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 16.621
3 4 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 16.757
4 1 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 16.928
5 3 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 16.991
6 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 17.229
7 7 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN 17.701
8 5 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD 17.904
9 2 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 18.091
3 Laps

Qualifying 3

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 16.731
2 5 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 16.751
3 2 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 16.760
4 9 28D Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 16.927
5 6 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD 16.947
6 1 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 16.991
7 3 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN 17.528
8 8 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD 17.843
9 4 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN
3 Laps

Qualifying 4

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 16.783
2 4 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN 16.964
3 2 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 17.015
4 8 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT 17.111
5 5 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND 17.165
6 6 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 17.318
7 7 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 17.776
8 3 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 18.148
9 9 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 30.475
3 Laps

Qualifying 5

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 16.509
2 1 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 17.123
3 8 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 17.198
4 4 15 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND 17.236
5 7 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 17.248
6 3 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 17.279
7 2 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN 18.904
8 5 18 Josh Rieck Josh Rieck Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 26.665

WISSOTA Street Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 20H Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 2
2 5 10 Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 3
3 7 16X Kyle Genett Kyle Genett Auburndale, WI Auburndale, WI 4
4 4 79 Jeff Nowak Jeff Nowak Angelton, TX Angelton, TX -
5 1 69J Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -4
6 6 11D Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN -
7 2 01 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -5
8 8 54 Geoff Hellman Geoff Hellman Mandan, ND Mandan, ND -
9 15 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 6
10 14 19G Cole Greseth Cole Greseth Harwood, ND Harwood, ND 4
11 20 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN 9
12 10 71 Josh Long Josh Long Canby, MN Canby, MN -2
13 21 59 Kyle Anderson Kyle Anderson Jamestown, ND Jamestown, ND 8
14 16 14 Maria Broksieck Maria Broksieck Goodwin, SD Goodwin, SD 2
15 9 16S Spencer Johnson Spencer Johnson Jamestown, ND Jamestown, ND -6
16 13 25 Mike Jans Mike Jans Clarkfield, MN Clarkfield, MN -3
17 18 15F Zachary Flickinger Zachary Flickinger Madison, MN Madison, MN 1
18 17 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN -1
19 12 22B Ethan Beckler Ethan Beckler Granite Falls, MN Granite Falls, MN -7
20 23 08 Dean Nething Dean Nething Wood Lake, MN Wood Lake, MN 3
21 24 44 Dylan Arndt Dylan Arndt Morris, MN Morris, MN 3
22 DNF 19 I7 Ethan Iiams Ethan Iiams Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -3
23 DNF 11 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI -12
24 DNF 22 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 54 Geoff Hellman Geoff Hellman Mandan, ND Mandan, ND 1
2 6 11D Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 4
3 9 16X Kyle Genett Kyle Genett Auburndale, WI Auburndale, WI 6
4 5 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
5 7 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI 2
6 3 711 Kenneth Clements Kenneth Clements Madison, SD Madison, SD -3
7 8 82JR Sophie Anderson Sophie Anderson Chokio, MN Chokio, MN 1
8 4 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -4
9 DNF 1 46 Cory Moser Cory Moser Aberdeen, SD Aberdeen, SD -8
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 20H Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 2
2 6 01 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 4
3 4 08 Dean Nething Dean Nething Wood Lake, MN Wood Lake, MN 1
4 9 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN 5
5 1 98 Patrick Harvie Patrick Harvie Great Falls, MT Great Falls, MT -4
6 2 18J Justin Peterson Justin Peterson Hancock, MN Hancock, MN -4
7 5 92 Payton Asche Payton Asche Granite Falls, MN Granite Falls, MN -2
8 8 80 Tony Miller Tony Miller Browns Valley, MN Browns Valley, MN -
9 7 86 Dylan Hartley Dylan Hartley Brookings, SD Brookings, SD -2
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16S Spencer Johnson Spencer Johnson Jamestown, ND Jamestown, ND 1
2 1 15F Zachary Flickinger Zachary Flickinger Madison, MN Madison, MN -1
3 4 44 Dylan Arndt Dylan Arndt Morris, MN Morris, MN 1
4 8 59 Kyle Anderson Kyle Anderson Jamestown, ND Jamestown, ND 4
5 7 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND 2
6 6 22T Troy Murner Troy Murner Rapid City, SD Rapid City, SD -
7 9 23 Maverick Janssen Maverick Janssen Barnesville, MN Barnesville, MN 2
8 5 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN -3
9 DNF 3 4 Micheal Brockman Micheal Brockman Echo, MN Echo, MN -6
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 71 Josh Long Josh Long Canby, MN Canby, MN 1
2 3 19G Cole Greseth Cole Greseth Harwood, ND Harwood, ND 1
3 6 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 3
4 1 17 Nick Shumansky Nick Shumansky Perham, MN Perham, MN -3
5 5 20JR Jayden Bogh Jayden Bogh Huron, SD Huron, SD -
6 9 9K Kolby Kiehl Kolby Kiehl Barron, WI Barron, WI 3
7 8 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 1
8 7 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN -1
9 4 2* Dustin Schultz Dustin Schultz Montevideo, MN Montevideo, MN -5
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 10 Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 2
2 6 69J Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
3 4 10T Darek Turner Darek Turner Fargo, ND Fargo, ND 1
4 9 14 Maria Broksieck Maria Broksieck Goodwin, SD Goodwin, SD 5
5 2 27J Jordan Johnson Jordan Johnson Jamestown, ND Jamestown, ND -3
6 7 27P Tucker Pederson Tucker Pederson East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 1
7 5 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
8 8 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -
9 DNF 1 3J Tanner Freese Tanner Freese Maynard, MN Maynard, MN -8
8 Laps

Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI -
2 4 22B Ethan Beckler Ethan Beckler Granite Falls, MN Granite Falls, MN 2
3 5 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN 2
4 3 17A Jacob Aarhus Jacob Aarhus Canby, MN Canby, MN -1
5 2 21H Scott Huston Scott Huston Benson, MN Benson, MN -3
6 8 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
7 9 4H Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
8 7 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -1
9 6 20 Jordan Rymerson Jordan Rymerson Toronto, SD Toronto, SD -3
8 Laps

Heat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 79 Jeff Nowak Jeff Nowak Angelton, TX Angelton, TX 4
2 2 I7 Ethan Iiams Ethan Iiams Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -
3 7 25 Mike Jans Mike Jans Clarkfield, MN Clarkfield, MN 4
4 8 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 4
5 1 3D Dale Louwagie Dale Louwagie Cottonwood, MN Cottonwood, MN -4
6 DNF 4 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND -2
7 DNF 6 2K Tyler Klugman Tyler Klugman Wheaton, MN Wheaton, MN -1
8 DNF 3 KOL34 Kolton Brauer Kolton Brauer Eyota, MN Eyota, MN -5

WISSOTA Midwest Mods

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 1
2 19 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 17
3 4 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
4 3 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN -1
5 1 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN -4
6 7 42X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 1
7 17 71 Nate Reinke Nate Reinke Lisbon, ND Lisbon, ND 10
8 13 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD 5
9 6 40D Blake Adams Blake Adams Cameron, WI Cameron, WI -3
10 11 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 1
11 9 18 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY -2
12 22 22 Matt Heinzerling Matt Heinzerling Spearfish, SD Spearfish, SD 10
13 16 69R Terry Reilly Terry Reilly Watertown, SD Watertown, SD 3
14 5 24TB Taylor Bitzan Taylor Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -9
15 24 22Z Zach Reinke Zach Reinke Lisbon, ND Lisbon, ND 9
16 15 28 Tommy Nichols Tommy Nichols Watertown, SD Watertown, SD -1
17 20 42TB Tanner Bitzan Tanner Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 3
18 18 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -
19 DNF 8 66 Kyle Langland Kyle Langland Enderlin, ND Enderlin, ND -11
20 DNF 21 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 1
21 DNF 12 70 David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -9
22 DNF 14 9M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN -8
23 DNF 10 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN -13
24 DNF 23 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 8
2 3 9M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 1
3 8 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 5
4 2 4B Arin Beyer Arin Beyer Jamestown, ND Jamestown, ND -2
5 1 73 Onyx Johnson Onyx Johnson Lowry, MN Lowry, MN -4
6 6 28K Nick Preston Nick Preston Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
7 DNF 4 4X Phil Christlieb Phil Christlieb Fargo, ND Fargo, ND -3
8 DNF 7 1M Jon McCain Jon McCain Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
9 DNF 5 3 John Johnson John Johnson Great Falls, MT Great Falls, MT -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN 2
2 4 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD 2
3 6 28 Tommy Nichols Tommy Nichols Watertown, SD Watertown, SD 3
4 1 11L Joseph LaValley Joseph LaValley Bemidji, MN Bemidji, MN -3
5 9 39 Jamie Dietzler Jamie Dietzler Larimore, ND Larimore, ND 4
6 7 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT 1
7 8 15 Jayme Peterson Jayme Peterson Highmore, SD Highmore, SD 1
8 DNF 5 1W Kenny Watson Kenny Watson Jamestown, ND Jamestown, ND -3
9 DNF 2 6R Baleigh Rasmusen Baleigh Rasmusen Alexandria, MN Alexandria, MN -7
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND -
2 2 42TB Tanner Bitzan Tanner Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -
3 5 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 2
4 9 69R Terry Reilly Terry Reilly Watertown, SD Watertown, SD 5
5 3 69T Nick Thoreson Nick Thoreson Fort Ransom, ND Fort Ransom, ND -2
6 8 16 Garrett Paull Garrett Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON 2
7 DNF 6 11S Darren Engesser Darren Engesser Gary, SD Gary, SD -1
8 DNF 4 19M Gage Myers Gage Myers Appleton, MN Appleton, MN -4
9 DNF 7 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 24TB Taylor Bitzan Taylor Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 1
2 1 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -1
3 3 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -
4 9 71 Nate Reinke Nate Reinke Lisbon, ND Lisbon, ND 5
5 7 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 2
6 4 29 Ty Miller Ty Miller Gillette, WY Gillette, WY -2
7 DNF 5 40 Colton Kramer Colton Kramer Pine Island, MN Pine Island, MN -2
8 DNF 6 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -2
9 DNF 8 17V Colton Vogel Colton Vogel Clontarf, MN Clontarf, MN -1
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 70 David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
2 7 40D Blake Adams Blake Adams Cameron, WI Cameron, WI 5
3 4 22 Matt Heinzerling Matt Heinzerling Spearfish, SD Spearfish, SD 1
4 3 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
5 5 13 Devyn Weleski Devyn Weleski Blackduck, MN Blackduck, MN -
6 6 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -
7 8 3T Alex Tschakert Alex Tschakert KENT, MN KENT, MN 1
8 9 94R Ryan Nash Ryan Nash Billings, MT Billings, MT 1
9 DNF 2 #1 Tony Smith Tony Smith Jamestown, ND Jamestown, ND -7
8 Laps

Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 1
2 1 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -1
3 4 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 1
4 5 3S Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 1
5 7 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 2
6 6 30 Cole Neset Cole Neset Fargo, ND Fargo, ND -
7 8 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 1
8 3 28T Scott Tofte Scott Tofte Madison, MN Madison, MN -5
9 9 21Z Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
8 Laps

Heat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 42X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 1
2 6 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 4
3 4 22Z Zach Reinke Zach Reinke Lisbon, ND Lisbon, ND 1
4 1 79K Nick Kramer Nick Kramer Pine Island, MN Pine Island, MN -3
5 7 23DD George Dalbeck George Dalbeck Wakefield, MI Wakefield, MI 2
6 3 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND -3
7 5 81K Casey Knabe Casey Knabe Kensington, MN Kensington, MN -2
8 8 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
9 9 12S Chad Switzenberg Chad Switzenberg Sheridan, WY Sheridan, WY -
8 Laps

Heat 8

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 66 Kyle Langland Kyle Langland Enderlin, ND Enderlin, ND 1
2 5 18 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY 3
3 1 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -2
4 7 28W Brennon Weight Brennon Weight LaMoure, ND LaMoure, ND 3
5 3 13O Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN -2
6 9 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 3
7 6 19T Tyler McFarland Tyler McFarland Goodwin, SD Goodwin, SD -1
8 8 77JR Brody Kraft Brody Kraft Devils Lake, ND Devils Lake, ND -
9 DNF 4 13K Brad King Brad King Erhard, MN Erhard, MN -5

WISSOTA Super Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 3
2 6 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 4
3 1 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -2
4 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
5 2 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -3
6 8 19 Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 2
7 9 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 2
8 3 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -5
9 10 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 1
10 14 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
11 12 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
12 16 19H Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN 4
13 13 67S Casey Steffenson Casey Steffenson Great Falls, MT Great Falls, MT -
14 7 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -7
15 15 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN -
16 11 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -5
17 17 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN -
18 23 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 5
19 20 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 1
20 18 17J Matt Johnson Matt Johnson Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
21 21 2G Nathan Grehl Nathan Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD -
22 22 67X Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -
23 19 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN -4
24 DNF 24 32* Bodie Smith Bodie Smith Bozeman, MT Bozeman, MT -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 7
2 1 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD -1
3 6 19 Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 3
4 4 67X Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -
5 9 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN 4
6 7 67 Austin Arbogast Austin Arbogast Huron, SD Huron, SD 1
7 5 79M Josh Roggatz Josh Roggatz Montevideo, MN Montevideo, MN -2
8 DNF 3 0 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -5
9 DNF 2 14J Jayden Friauf Jayden Friauf Willmar, MN Willmar, MN -7
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
2 2 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -
3 4 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN 1
4 3 2G Nathan Grehl Nathan Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD -1
5 5 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
6 8 55 Gary Husmann Gary Husmann Litchfield, MN Litchfield, MN 2
7 7 33S Stewart Schipke Stewart Schipke Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
8 6 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -2
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -
2 8 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 6
3 5 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
4 7 19H Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN 3
5 6 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 1
6 4 28* Bailey Rosch Bailey Rosch Alexandria, MN Alexandria, MN -2
7 DNF 3 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -4
8 DNF 2 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN -6
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
2 4 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 2
3 5 67S Casey Steffenson Casey Steffenson Great Falls, MT Great Falls, MT 2
4 1 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN -3
5 8 17J Matt Johnson Matt Johnson Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
6 3 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN -3
7 7 5* Andrew Hedtke Andrew Hedtke Grove City, MN Grove City, MN -
8 6 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT -2
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
2 2 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 5 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 1 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI -3
5 3 32* Bodie Smith Bodie Smith Bozeman, MT Bozeman, MT -2
6 7 9K Kolby Kiehl Kolby Kiehl Barron, WI Barron, WI 1
7 8 71T Justin Tammen Justin Tammen Clara City, MN Clara City, MN 1
8 6 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2

WISSOTA Modifieds

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 7
2 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -1
3 2 27 Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -1
4 5 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 1
5 7 12D Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
6 6 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
7 11 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 4
8 9 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
9 16 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 7
10 3 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -7
11 13 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN 2
12 10 6SL Seth Brede Seth Brede Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -2
13 17 10H Nate Heinrich Nate Heinrich Bellingham, MN Bellingham, MN 4
14 21 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 7
15 15 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
16 22 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 6
17 14 77R Ryan Schroeder Ryan Schroeder Devils Lake, ND Devils Lake, ND -3
18 12 40F John Farrington John Farrington Akeley, MN Akeley, MN -6
19 19 97 Cole Anderson Cole Anderson Le Center, MN Le Center, MN -
20 24 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 4
21 23 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 2
22 DNF 20 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI -2
23 DNF 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -19
24 DNF 18 11X Jake Timm Jake Timm Winona, MN Winona, MN -6
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27 Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 1
2 3 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 1
3 1 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN -2
4 6 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
5 7 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
6 4 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
7 5 15 Ryan Flaten Ryan Flaten Madison, MN Madison, MN -2
8 8 6 Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
2 1 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
3 2 77R Ryan Schroeder Ryan Schroeder Devils Lake, ND Devils Lake, ND -1
4 6 10H Nate Heinrich Nate Heinrich Bellingham, MN Bellingham, MN 2
5 4 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
6 8 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
7 7 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN -
8 5 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -3
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
2 1 6SL Seth Brede Seth Brede Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -1
3 3 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
4 6 11X Jake Timm Jake Timm Winona, MN Winona, MN 2
5 8 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 3
6 7 66 Jacob Knapper Jacob Knapper Montevideo, MN Montevideo, MN 1
7 5 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -2
8 4 91 Gerald Thorstad Gerald Thorstad Cyrus, MN Cyrus, MN -4
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 1
2 1 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -1
3 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
4 3 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN -1
5 5 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -
6 8 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 2
7 4 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD -3
8 7 88XXX Randy Klein Randy Klein Buffalo, ND Buffalo, ND -1
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN -
2 3 12D Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
3 5 40F John Farrington John Farrington Akeley, MN Akeley, MN 2
4 6 97 Cole Anderson Cole Anderson Le Center, MN Le Center, MN 2
5 2 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN -3
6 4 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN