I-94 Speedway, Inc

  • 1
Witness Wheel To Wheel, Door To Door Action

Witness Wheel To Wheel, Door To Door Action

.

7/17/2020 - I-94 Speedway

7/17/2020 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

3rd Annual Bob Gierke Memorial Race

Sponsors for the Night-Gierkes, Greeley Plumbing, Villard Implement, 2nd Generation Chimney,Americinn of Fergus Falls

Running Wissota Modifieds, Wissota MWM, Wissota Street Stocks and Short Trackers.

Classes

  • Short Tracker17 entries
  • WISSOTA Modifieds34 entries
  • WISSOTA Midwest Mods34 entries
  • WISSOTA Street Stock16 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Short Tracker

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6R Randy Thompson Randy Thompson Lake Park, MN Lake Park, MN -
2 5 21R Carter Rieland Carter Rieland St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
3 8 32 Brady Hagen Brady Hagen Montevideo, MN Montevideo, MN 5
4 14 00 Kevin Youngquist Kevin Youngquist BARNEY, ND BARNEY, ND 10
5 9 98 Todd Stevens Todd Stevens Carlos, MN Carlos, MN 4
6 13 15H Jeff Hanson Jeff Hanson Barrett, MN Barrett, MN 7
7 12 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 5
8 11 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND 3
9 15 12 Brent Engler Brent Engler Barrett, MN Barrett, MN 6
10 16 H20 Nic Hiles Nic Hiles Miltona, MN Miltona, MN 6
11 4 45 Danielle Jennen Danielle Jennen Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -7
12 DNF 3 21 Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -9
13 DNF 17 50M Brady Molter Brady Molter Rothsay, MN Rothsay, MN 4
14 DNF 10 19 Cole Greseth Cole Greseth Harwood, ND Harwood, ND -4
DNS 7 33L Austin Lammers Austin Lammers Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -
DQ 2 00H Curtis Huseth Curtis Huseth Underwood, MN Underwood, MN -
DQ 6 0 Shawn Beto Shawn Beto Wahpeton, ND Wahpeton, ND -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Danielle Jennen Danielle Jennen Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
2 7 6R Randy Thompson Randy Thompson Lake Park, MN Lake Park, MN 5
3 2 0 Shawn Beto Shawn Beto Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
4 3 21 Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
5 6 98 Todd Stevens Todd Stevens Carlos, MN Carlos, MN 1
6 8 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND 2
7 5 15H Jeff Hanson Jeff Hanson Barrett, MN Barrett, MN -2
8 DNF 4 50M Brady Molter Brady Molter Rothsay, MN Rothsay, MN -4
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33L Austin Lammers Austin Lammers Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 1
2 4 32 Brady Hagen Brady Hagen Montevideo, MN Montevideo, MN 2
3 1 00H Curtis Huseth Curtis Huseth Underwood, MN Underwood, MN -2
4 8 21R Carter Rieland Carter Rieland St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
5 6 19 Cole Greseth Cole Greseth Harwood, ND Harwood, ND 1
6 5 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
7 9 00 Kevin Youngquist Kevin Youngquist BARNEY, ND BARNEY, ND 2
8 7 12 Brent Engler Brent Engler Barrett, MN Barrett, MN -1
9 3 H20 Nic Hiles Nic Hiles Miltona, MN Miltona, MN -6
All transfer

WISSOTA Modifieds

26 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
2 4 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
3 1 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -2
4 5 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
5 3 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN -2
6 9 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 3
7 21 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 14
8 22 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 14
9 13 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 4
10 11 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 1
11 6 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN -5
12 24 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 12
13 12 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -1
14 23 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN 9
15 19 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN 4
16 15 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -1
17 16 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN -1
18 20 1RM Taylor Grove Taylor Grove Glyndon, MN Glyndon, MN 2
19 DNF 18 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
20 DNF 26 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 6
21 DNF 8 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -13
22 DNF 7 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -15
DNS 10 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -
DNS 14 R2 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN -
DNS 17 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -
DNS 25 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -
15 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
2 3 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
3 2 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -1
4 4 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -
5 6 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 1
6 7 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 1
Top 6 transfer
7 9 12 Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN 2
8 11 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 3
9 12 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 3
10 13 94 Matt Sorenson Matt Sorenson Duluth, MN Duluth, MN 3
11 10 18 Scotty Messner Scotty Messner Bemidji, MN Bemidji, MN -1
12 5 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -7
13 DNF 8 5 Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -5
DNS 14 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -
2 4 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 2
3 3 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -
4 2 1RM Taylor Grove Taylor Grove Glyndon, MN Glyndon, MN -2
5 7 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
6 5 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -1
DNS 6 94 Matt Sorenson Matt Sorenson Duluth, MN Duluth, MN -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
2 2 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -
3 1 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -2
4 7 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 3
5 6 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
6 5 5 Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -1
7 3 18 Scotty Messner Scotty Messner Bemidji, MN Bemidji, MN -4

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 3
2 1 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -1
3 5 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
4 3 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -1
5 2 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -3
6 6 12 Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN -
7 7 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN 1
2 1 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN -1
3 6 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 3
4 3 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -1
5 7 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN 2
6 4 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -2
7 5 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -2

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
2 4 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND 2
3 2 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN -1
4 6 R2 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN 2
5 5 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
DQ 3 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -

WISSOTA Midwest Mods

26 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 1
2 9 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 7
3 3 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN -
4 5 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 1
5 15 8 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 10
6 10 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 4
7 21 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD 14
8 11 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
9 22 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 13
10 16 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 6
11 17 28N Tommy Nichols Tommy Nichols Watertown, SD Watertown, SD 6
12 23 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN 11
13 8 50H Haley Dykhoff Haley Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN -5
14 12 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -2
15 14 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Boyd, MN Boyd, MN -1
16 20 32 Lindsey Hansen Lindsey Hansen Fargo, ND Fargo, ND 4
17 24 3P David Pixley David Pixley Cedar, MN Cedar, MN 7
18 25 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 7
19 DNF 1 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN -18
20 DNF 6 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -14
21 DNF 4 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN -17
DNS 13 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -
DNS 18 23DD Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
DNS 19 1X Travis Engebretson Travis Engebretson Cyrus, MN Cyrus, MN -
DNS 26 04N Nick Ayotte Nick Ayotte New Richmond, WI New Richmond, WI -
DQ 7 11X Austin Chyba Austin Chyba Alexandria, MN Alexandria, MN -
15 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD 11
2 2 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -
3 11 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN 8
4 4 3P David Pixley David Pixley Cedar, MN Cedar, MN -
5 1 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND -4
6 7 04N Nick Ayotte Nick Ayotte New Richmond, WI New Richmond, WI 1
Top 6 transfer
7 8 28B Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN 1
8 6 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -2
9 5 26 Abby Gierke Abby Gierke Villard, MN Villard, MN -4
10 9 02X Grace Oeltjen Grace Oeltjen Villard, MN Villard, MN -1
11 DNF 3 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN -8
12 DNF 14 24K Brody Krenz Brody Krenz Alexandria, MN Alexandria, MN 2
DNS 10 TS42 Scott Samuelson Scott Samuelson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
DNS 13 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
2 3 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
3 2 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Boyd, MN Boyd, MN -1
4 4 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND -
5 7 28N Tommy Nichols Tommy Nichols Watertown, SD Watertown, SD 2
6 6 28B Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN -
DNS 5 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 3
2 5 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 3
3 7 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 4
4 2 32 Lindsey Hansen Lindsey Hansen Fargo, ND Fargo, ND -2
5 DNF 1 TS42 Scott Samuelson Scott Samuelson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -4
6 DNF 6 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN -
DQ 3 24K Brody Krenz Brody Krenz Alexandria, MN Alexandria, MN -

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 1
2 6 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 4
3 7 50H Haley Dykhoff Haley Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 4
4 1 23DD Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
5 3 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN -2
6 5 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -1
7 DNF 4 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD -3

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 3
2 1 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -1
3 2 8 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN -1
4 5 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 1
5 6 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 1
6 3 26 Abby Gierke Abby Gierke Villard, MN Villard, MN -3
7 7 02X Grace Oeltjen Grace Oeltjen Villard, MN Villard, MN -

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11X Austin Chyba Austin Chyba Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 3 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 1
3 6 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 3
4 1 1X Travis Engebretson Travis Engebretson Cyrus, MN Cyrus, MN -3
5 4 3P David Pixley David Pixley Cedar, MN Cedar, MN -1
6 5 04N Nick Ayotte Nick Ayotte New Richmond, WI New Richmond, WI -1

WISSOTA Street Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 1
2 7 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN 5
3 8 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 5
4 1 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl North Branch, MN North Branch, MN -3
5 6 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN 1
6 12 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN 6
7 10 28 Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 3
8 3 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN -5
9 5 8X Craig Gardner Craig Gardner Alexandria, MN Alexandria, MN -4
10 9 12 Kevin Pender Kevin Pender Barnesville, MN Barnesville, MN -1
11 14 47 Russell Carlson Russell Carlson Montevideo, MN Montevideo, MN 3
12 15 10T Darek Turner Darek Turner Fargo, ND Fargo, ND 3
13 DNF 4 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -9
14 DNF 11 5 Brittany Smith Brittany Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -3
15 DNF 13 2K Tyler Klugman Tyler Klugman Wheaton, MN Wheaton, MN -2
DNS 16 29X Chad Andersen Chad Andersen Dent, MN Dent, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -
2 3 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN 1
3 2 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -1
4 5 8X Craig Gardner Craig Gardner Alexandria, MN Alexandria, MN 1
5 4 12 Kevin Pender Kevin Pender Barnesville, MN Barnesville, MN -1
6 6 5 Brittany Smith Brittany Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
7 7 2K Tyler Klugman Tyler Klugman Wheaton, MN Wheaton, MN -
8 8 10T Darek Turner Darek Turner Fargo, ND Fargo, ND -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN -
2 2 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl North Branch, MN North Branch, MN -
3 6 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 3
4 4 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN -
5 8 28 Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 3
6 3 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -3
7 5 47 Russell Carlson Russell Carlson Montevideo, MN Montevideo, MN -2
8 7 29X Chad Andersen Chad Andersen Dent, MN Dent, MN -1
All transfer

Driver Registration

Driver Registration


Latest Photos

Latest Videos

I-94 Speedway 6/15/18 WISSOTA Street Stock Final Laps
I-94 Speedway 6/16/18 WISSOTA Modified Final Laps
I-94 Speedway 6/23/17 WISSOTA Modified Highlights
I-94 Speedway 8/11/17 WISSOTA Modified Highlights
8/18/17 WISSOTA Midwest Mod Highlights
I-94 Speedway 8/18/17 WISSOTA Late Model Final Laps
Hoosier Racing Tires
Rock Auto
MyRacePass
Poly Dome
Jeff Martin Auctioneers
Wissota 2018
Shaw Trucking
JPW
Leighton Broadcasting
Speedway Motors
Afco Racing