I-94 Speedway, Inc

  • 1
Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Wissota Late Model Challenge Series

9/14/2019 - I-94 Speedway

9/14/2019 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Wissota 100

Wissota 100 Schedule of Events

12:00 Pit Gates Open
1:00 Mandatory Pit Meeting - ALL DRIVERS MUST ATTEND!
2:55 National Anthem 1st races must be lined up and ready to go.
Streets, Supers, Modified & Late Models will have (2) 12 lap last chance races, MWM will get 3 12 lap last chance races, Mod 4 will get one 10 lap last chance races. The races will have a time limit of 12 minutes. Each last chance race will have 16 car in it. The top 3 in each feature will transfer to the main event. Finial 3 starting spots for main event will be drawn at the drivers meeting.

PARADE OF CHAMPIONS
Features
Streets 25 laps
Mod Fours 20 laps
Midwest Modified 25 laps
Late Models 40 laps
Super Stock 30 laps
Modified 30 laps

AFCO ROC Races following Main Events will run in the same order as the Main Features.

SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE

Classes

  • WISSOTA Late Model53 entries
  • WISSOTA Midwest Mods94 entries
  • WISSOTA Mod Four33 entries
  • WISSOTA Modifieds57 entries
  • WISSOTA Street Stock62 entries
  • WISSOTA Super Stock60 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

Wissota 100 Main FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
2 1 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -1
3 4 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 1
4 8 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 4
5 10 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 5
6 3 10B Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB -3
7 6 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -1
8 12 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 4
9 15 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
10 24 76 Blair Nothdurft Blair Nothdurft Renner, SD Renner, SD 14
11 11 57 Chad Williamson Chad Williamson Watertown, SD Watertown, SD -
12 5 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -7
13 19 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB 6
14 21 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB 7
15 13 50W Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
16 27 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 11
17 20 58X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 3
18 31 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD 13
19 33 2D Dan Dowling Dan Dowling Davenport, ND Davenport, ND 14
20 DNF 9 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -11
21 DNF 23 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 2
22 DNF 32 84X Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND 10
23 DNF 30 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 7
24 DNF 22 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -2
25 DNF 7 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Herman, MN Herman, MN -18
26 DNF 25 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -1
27 DNF 16 44M Eric Mass Eric Mass Rapid City, SD Rapid City, SD -11
28 DNF 17 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD -11
29 DNF 14 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -15
30 DNF 29 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
31 DNF 26 20H Jeff Hartley Jeff Hartley Watertown, SD Watertown, SD -5
32 DNF 28 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -4
33 DNF 18 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN -15
12 Laps

Last Chance Race 1Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
2 2 20H Jeff Hartley Jeff Hartley Watertown, SD Watertown, SD -
3 4 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 1
Top 3 transfer
4 9 21XX Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 5
5 3 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -2
6 6 1R Travis Robertson Travis Robertson Moorhead, MN Moorhead, MN -
7 8 9R Erik Robertson Erik Robertson Casselton, ND Casselton, ND 1
8 5 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -3
9 7 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -2
10 11 S16 Teresa Schuler Teresa Schuler Gillette, WY Gillette, WY 1
DNS 10 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -
DNS 12 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
DNS 13 89R Craig Rodgers Craig Rodgers Gillette, WY Gillette, WY -
12 Laps

Last Chance Race 2Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
2 2 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
3 3 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
Top 3 transfer
4 10 2SJ Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 6
5 6 0 Chris Dunn Chris Dunn Great Falls, MT Great Falls, MT 1
6 11 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
7 8 20T Trevor Walsh Trevor Walsh Watertown, SD Watertown, SD 1
8 7 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND -1
9 13 444 Troy Daly Troy Daly Omaha, NE Omaha, NE 4
10 9 2S Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN -1
11 12 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN 1
12 DNF 4 1 Ryan Engels Ryan Engels Watertown, SD Watertown, SD -8
DNS 5 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -
15 Laps

ROC Race LMAFCO

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
2 6 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 4
3 1 44M Eric Mass Eric Mass Rapid City, SD Rapid City, SD -2
4 12 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 8
5 5 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -
6 10 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 4
7 13 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
8 7 10B Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB -1
9 9 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -
10 3 S16 Teresa Schuler Teresa Schuler Gillette, WY Gillette, WY -7
11 DNF 8 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
12 DNF 2 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -10
DNS 11 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -

WISSOTA Midwest Mods

25 Laps

Wissota 100 Main FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 141 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY 1
2 9 23DD George Dalbeck George Dalbeck Wakefield, MI Wakefield, MI 7
3 8 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 5
4 5 11 Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 1
5 6 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
6 11 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 5
7 7 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -
8 17 88XXX Randy Klein Randy Klein Lisbon, ND Lisbon, ND 9
9 25 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 16
10 10 66 Kyle Langland Kyle Langland Enderlin, ND Enderlin, ND -
11 18 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 7
12 27 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 15
13 24 6 Alex Langland Alex Langland Enderlin, ND Enderlin, ND 11
14 12 24XS Tom Silver Tom Silver Glenwood, MN Glenwood, MN -2
15 13 25A Jesse Aho Jesse Aho Twin Lakes, MI Twin Lakes, MI -2
16 4 28 Brennon Weight Brennon Weight LaMoure, ND LaMoure, ND -12
17 30 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 13
18 29 14 Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD 11
19 33 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 14
20 22 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
21 14 28T Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -7
22 26 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN 4
23 32 7X Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 9
24 31 20G Thomas Gill Thomas Gill Rice, MN Rice, MN 7
25 20 7W Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -5
26 DNF 15 83 Kylie Kath Kylie Kath Claremont, MN Claremont, MN -11
27 DNF 28 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN 1
28 DNF 16 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD -12
29 DNF 19 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI -10
30 DNF 3 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN -27
31 DNF 21 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN -10
32 DNF 23 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -9
DQ 1 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
12 Laps

Last Chance Race 1Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
2 7 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN 5
Top 2 transfer
3 1 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -2
4 13 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 9
5 4 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
6 15 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND 9
7 5 31H Scott Hansen Scott Hansen Garden City, SD Garden City, SD -2
8 3 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN -5
9 8 20L Mason Lesmeister Mason Lesmeister Morris, MN Morris, MN -1
10 11 39 Jamie Dietzler Jamie Dietzler Larimore, ND Larimore, ND 1
11 10 3 Lorin Johnson Lorin Johnson Miller, SD Miller, SD -1
12 17 12S Chad Switzenberg Chad Switzenberg Sheridan, WY Sheridan, WY 5
13 19 4B Arin Beyer Arin Beyer Jamestown, ND Jamestown, ND 6
14 9 2R Jeff Reed Jeff Reed Bemidji, MN Bemidji, MN -5
15 21 28S Ryan Schow Ryan Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 6
16 18 15 Tony Konold Tony Konold Clear Lake, SD Clear Lake, SD 2
17 14 32 Lindsey Hansen Lindsey Hansen Watertown, SD Watertown, SD -3
18 16 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN -2
19 20 12 Eric Cease Eric Cease Bath, SD Bath, SD 1
20 DNF 6 97L Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN -14
DNS 12 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -
12 Laps

Last Chance Race 2Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI -
2 13 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 11
Top 2 transfer
3 5 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 2
4 2 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -2
5 19 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 14
6 3 15K Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI -3
7 10 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT 3
8 7 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
9 14 24 Jason Steinbeisser Jason Steinbeisser Platteville, WI Platteville, WI 5
10 8 19L Tyler McFarland Tyler McFarland Goodwin, SD Goodwin, SD -2
11 18 23 Jay Will Jay Will Sheridan, WY Sheridan, WY 7
12 17 55A Swede Arneson Swede Arneson Pillager, MN Pillager, MN 5
13 DNF 16 29 Ty Miller Ty Miller Gillette, WY Gillette, WY 3
14 DNF 21 33X Justin Froemming Justin Froemming Garfield, MN Garfield, MN 7
15 DNF 9 85 Jason Thimmesh Jason Thimmesh Garfield, MN Garfield, MN -6
16 DNF 6 5BA Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -10
17 DNF 11 71K Cody Kuglin Cody Kuglin Great Falls, MT Great Falls, MT -6
DNS 15 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
DNS 4 07 Jason Hoffman Jason Hoffman Villard, MN Villard, MN -
DNS 12 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
DNS 20 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -
12 Laps

Last Chance Race 3Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN -
2 2 14 Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD -
Top 2 transfer
3 3 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN -
4 10 G12 Ryan Goergen Ryan Goergen Stacyville, IA Stacyville, IA 6
5 7 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 2
6 6 61 Zach LaQua Zach LaQua Watertown, SD Watertown, SD -
7 9 28B Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN 2
8 20 18 Justin Feltus Justin Feltus Warba, MN Warba, MN 12
9 15 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN 6
10 13 10T Tom Morriseau Tom Morriseau Richer, MB Richer, MB 3
11 12 3JR Lane Johnson Lane Johnson Miller, SD Miller, SD 1
12 14 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 2
13 19 20 Nick Audette Nick Audette St. Adolphe, MB St. Adolphe, MB 6
14 17 55 Jordan Kienow Jordan Kienow Miller, SD Miller, SD 3
15 5 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -10
16 16 77J Nathan Jager Nathan Jager Groton, SD Groton, SD -
17 11 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -6
18 DNF 4 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -14
19 DNF 18 24M Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -1
DNS 8 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
DNS 21 22 Tyler Kintner Tyler Kintner Hibbing, MN Hibbing, MN -
15 Laps

MWM ROC RaceAFCO

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 141 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY -
2 3 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 1
3 6 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 3
4 9 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 5
5 14 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 9
6 4 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN -2
7 5 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -2
8 16 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 8
9 7 21 Jimmy Latvala Jimmy Latvala Solon Springs, WI Solon Springs, WI -2
10 17 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 7
11 12 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT 1
12 8 28 Brennon Weight Brennon Weight LaMoure, ND LaMoure, ND -4
13 19 83 Kylie Kath Kylie Kath Claremont, MN Claremont, MN 6
14 13 31H Scott Hansen Scott Hansen Garden City, SD Garden City, SD -1
15 20 23DD George Dalbeck George Dalbeck Wakefield, MI Wakefield, MI 5
16 15 G12 Ryan Goergen Ryan Goergen Stacyville, IA Stacyville, IA -1
17 DNF 18 11 Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 1
18 DNF 11 15 Tony Konold Tony Konold Clear Lake, SD Clear Lake, SD -7
DNS 10 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI -
DNS 21 23 Jay Will Jay Will Sheridan, WY Sheridan, WY -
DNS 2 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN -

WISSOTA Mod Four

20 Laps

Wissota 100 Main FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 00T Keith Thell Keith Thell Clear Lake, MN Clear Lake, MN -
2 3 M16 Mitchell Hribar Mitchell Hribar Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
3 6 16 Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN 3
4 2 5E Matt Halls Matt Halls Big Lake, MN Big Lake, MN -2
5 9 99JR Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN 4
6 8 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
7 10 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN 3
8 17 70 Steve Schicketanz Steve Schicketanz Casper, WY Casper, WY 9
9 18 32 Dwight Gilyard Dwight Gilyard St. Cloud, MN St. Cloud, MN 9
10 20 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 10
11 22 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN 11
12 12 42 Stephen Schicketanz II Stephen Schicketanz II Casper, WY Casper, WY -
13 16 33 Robert Harley Robert Harley Casper, WY Casper, WY 3
14 25 00 Jeff Kittle Jeff Kittle Casper, WY Casper, WY 11
15 26 41 Clint Jensen Clint Jensen Midland, SD Midland, SD 11
16 27 55 Shelli Lind Shelli Lind Gillette, WY Gillette, WY 11
17 15 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -2
18 7 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN -11
19 28 69 Mike Lind Mike Lind Gillette, WY Gillette, WY 9
20 29 5F Nicole Feda Nicole Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 9
21 14 21F David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN -7
22 4 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD -18
23 DNF 5 25 Justin Will Justin Will Sheridan, WY Sheridan, WY -18
24 DNF 13 74 Todd Pudwill Todd Pudwill Rapid City, SD Rapid City, SD -11
25 DNF 11 26M Garrett Masurka Garrett Masurka Bemidji, MN Bemidji, MN -14
26 DNF 23 41J Josh Jensen Josh Jensen Midland, SD Midland, SD -3
27 DNF 24 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
28 DNF 30 23 Allen Foster Allen Foster Bemidji, MN Bemidji, MN 2
29 DNF 21 21 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -8
30 DNF 19 9 Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN -11
15 Laps

Roc RaceAFCO

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 00T Keith Thell Keith Thell Clear Lake, MN Clear Lake, MN 7
2 1 M16 Mitchell Hribar Mitchell Hribar Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
3 2 41 Clint Jensen Clint Jensen Midland, SD Midland, SD -1
4 5 16 Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN 1
5 7 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
6 3 32 Dwight Gilyard Dwight Gilyard St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
7 12 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 5
8 10 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 2
9 9 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -
10 11 00 Jeff Kittle Jeff Kittle Casper, WY Casper, WY 1
11 DNF 4 41J Josh Jensen Josh Jensen Midland, SD Midland, SD -7
12 DNF 13 9 Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN 1
13 DNF 14 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN 1
DNS 6 25 Justin Will Justin Will Sheridan, WY Sheridan, WY -

WISSOTA Modifieds

30 Laps

Wissota 100 Main FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
2 6 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 4
3 3 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -
4 15 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 11
5 14 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND 9
6 5 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
7 4 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -3
8 1 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD -7
9 12 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 3
10 17 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 7
11 20 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 9
12 8 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN -4
13 24 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 11
14 21 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 7
15 10 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -5
16 28 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 12
17 29 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 12
18 27 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN 9
19 25 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD 6
20 19 5XX Scot Danzeisen Scot Danzeisen Herman, MN Herman, MN -1
21 26 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 5
22 31 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 9
23 33 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 10
24 30 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 6
25 32 6 Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD 7
26 DNF 13 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -13
27 DNF 7 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -20
28 DNF 16 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN -12
29 DNF 22 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -7
30 DNF 18 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -12
31 DNF 23 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -8
32 DNF 9 51A Alex Guthmiller Alex Guthmiller Milbank, SD Milbank, SD -23
33 DNF 11 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -22
12 Laps

Last Chance Race 1Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD -
2 2 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN -
3 3 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -
Top 3 transfer
4 7 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND 3
5 12 7J Rick Jacobson Rick Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN 7
6 11 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 5
7 6 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
8 DNF 5 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
9 DNF 4 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN -5
10 DNF 13 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN 3
11 DNF 8 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN -3
DNS 10 X Chris Moore Chris Moore Madison, SD Madison, SD -
DNS 9 10 Austin Arneson Austin Arneson Fargo, ND Fargo, ND -
DNS 14 32 Shaun Peterson Shaun Peterson Alexandria, MN Alexandria, MN -
12 Laps

Last Chance Race 2Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -
2 4 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 2
3 5 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 2
Top 3 transfer
4 2 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -2
5 9 51T Tim Thomas Tim Thomas West Fargo, ND West Fargo, ND 4
6 15 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 9
7 3 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -4
8 8 16 Gavin Paull Gavin Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON -
9 10 1B Jason Blascyk Jason Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 1
10 11 54 Terry Bendel Terry Bendel Madison, MN Madison, MN 1
11 12 99 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN 1
12 14 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD 2
13 7 20B Todd Berg Todd Berg Starbuck, MN Starbuck, MN -6
DNS 13 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -
DNS 6 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -
15 Laps

Modified ROC RaceAFCO

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
2 7 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 5
3 10 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 7
4 4 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN -
5 12 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 7
6 15 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 9
7 11 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
8 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -3
9 2 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -7
10 16 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 6
11 14 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
12 8 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN -4
13 9 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -4
14 DNF 13 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -1
15 DNF 1 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN -14
16 DNF 3 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -13

WISSOTA Street Stock

25 Laps

Wissota 100 Main FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 2
2 6 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 4
3 18 00G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 15
4 7 46C Jonny Carter Jonny Carter Fairmont, ND Fairmont, ND 3
5 9 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 4
6 8 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 2
7 21 70 Andrew Bangsund Andrew Bangsund Alexandria, MN Alexandria, MN 14
8 12 21H Scott Huston Scott Huston Benson, MN Benson, MN 4
9 5 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND -4
10 13 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN 3
11 14 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND 3
12 17 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 5
13 25 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND 12
14 30 01 Kory Adams Kory Adams Stacyville, IA Stacyville, IA 16
15 16 3 Brett Miller Brett Miller Alexandria, MN Alexandria, MN 1
16 27 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND 11
17 15 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -2
18 20 11* Robert Petroff Robert Petroff Bozeman, MT Bozeman, MT 2
19 23 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN 4
20 29 21C Cory Craver Cory Craver Belgrade, MT Belgrade, MT 9
21 31 69 Rodney Hunter Rodney Hunter Deer Lodge, MT Deer Lodge, MT 10
22 DNF 26 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 4
23 DNF 4 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN -19
24 DNF 10 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -14
25 DNF 19 2K Tyler Klugman Tyler Klugman Wheaton, MN Wheaton, MN -6
26 DNF 24 4 Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND -2
27 DNF 22 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN -5
28 DNF 33 30 Seth Klostreich Seth Klostreich Grand Forks, ND Grand Forks, ND 5
29 DNF 28 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN -1
30 DNF 1 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI -29
31 DNF 11 59 Kyle Anderson Kyle Anderson Jamestown, ND Jamestown, ND -20
32 DNF 32 17 Matt Steuerwald Matt Steuerwald Madison, SD Madison, SD -
33 DNF 2 27JR Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -31
12 Laps

Last Chance Race 1Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND 7
2 3 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
3 1 01 Kory Adams Kory Adams Stacyville, IA Stacyville, IA -2
Top 3 transfer
4 5 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 1
5 6 539 Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 1
6 12 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 6
7 4 21 Kelly Hoerner Kelly Hoerner Bismarck, ND Bismarck, ND -3
8 14 87X Rex Feller Rex Feller Bozeman, MT Bozeman, MT 6
9 13 79C Charlie Christ Charlie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND 4
10 DNF 9 2 Fred Prudoehl Fred Prudoehl Winona, MN Winona, MN -1
11 DNF 10 Z22 Cole Phillips Cole Phillips Winner, SD Winner, SD -1
12 DNF 11 49 Broc Stout Broc Stout Winner, SD Winner, SD -1
13 DNF 7 71X Travis Scott Travis Scott Glenwood, MN Glenwood, MN -6
DNS 2 12S Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -
DNS 15 46 Jason Berg Jason Berg Bismarck, ND Bismarck, ND -
DNS 16 27 Jerry Lamb Jerry Lamb Lisbon, ND Lisbon, ND -
12 Laps

Last Chance Race 2Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND 1
2 3 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
3 4 21C Cory Craver Cory Craver Belgrade, MT Belgrade, MT 1
Top 3 transfer
4 6 69C Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN 2
5 9 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
6 5 00 Ross Bjerkeset Ross Bjerkeset St. Leo, MN St. Leo, MN -1
7 7 86 Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -
8 11 99 Andy Rossow Andy Rossow Florence, SD Florence, SD 3
9 16 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 7
10 14 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN 4
11 8 77 Austen Bowman Austen Bowman Pennock, MN Pennock, MN -3
12 10 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -2
13 17 19B Kyle Bertram Kyle Bertram Dallas, SD Dallas, SD 4
14 12 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -2
15 15 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -
DNS 13 33 Daniel Aberle Daniel Aberle Finley, ND Finley, ND -
DNS 1 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI -
15 Laps

Street Stock ROC RaceAFCO

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 46C Jonny Carter Jonny Carter Fairmont, ND Fairmont, ND 6
2 4 21C Cory Craver Cory Craver Belgrade, MT Belgrade, MT 2
3 3 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN -
4 6 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
5 1 11* Robert Petroff Robert Petroff Bozeman, MT Bozeman, MT -4
6 20 49 Broc Stout Broc Stout Winner, SD Winner, SD 14
7 13 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND 6
8 12 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 4
9 10 00 Ross Bjerkeset Ross Bjerkeset St. Leo, MN St. Leo, MN 1
10 8 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI -2
11 17 19B Kyle Bertram Kyle Bertram Dallas, SD Dallas, SD 6
12 19 87X Rex Feller Rex Feller Bozeman, MT Bozeman, MT 7
13 11 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
14 DNF 15 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 1
15 DNF 18 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 3
16 DNF 2 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN -14
17 DNF 5 4 Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND -12
DNS 16 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
DNS 14 01 Kory Adams Kory Adams Stacyville, IA Stacyville, IA -
DNS 9 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
DNS 21 30 Seth Klostreich Seth Klostreich Grand Forks, ND Grand Forks, ND -

WISSOTA Super Stock

30 Laps

Wissota 100 Main FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 2
2 10 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 8
3 7 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
4 6 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 2
5 1 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -4
6 4 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -2
7 8 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 1
8 19 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 11
9 11 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
10 18 55 Gary Husmann Gary Husmann Litchfield, MN Litchfield, MN 8
11 13 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 2
12 14 511 Zach Schultz Zach Schultz Grove City, MN Grove City, MN 2
13 25 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 12
14 16 21TS Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 2
15 22 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 7
16 26 21S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 10
17 23 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI 6
18 17 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -1
19 31 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN 12
20 29 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 9
21 27 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 6
22 21 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -1
23 33 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 10
24 28 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN 4
25 DNF 12 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN -13
26 DNF 15 77L Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -11
27 DNF 24 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN -3
28 DNF 5 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -23
29 DNF 9 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD -20
30 DNF 2 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -28
31 DNF 30 8 Shawn Malsam Shawn Malsam Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
32 DNF 20 66 Jacob Knapper Jacob Knapper Montevideo, MN Montevideo, MN -12
33 DNF 32 32 Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -1
12 Laps

Last Chance Race 1Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -
2 2 21S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
3 8 8 Shawn Malsam Shawn Malsam Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
Top 3 transfer
4 5 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN 1
5 3 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN -2
6 11 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD 5
7 16 65 Luis Chavez Luis Chavez Aberdeen, SD Aberdeen, SD 9
8 14 85 Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT 6
9 15 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN 6
10 12 21T Dale Tomes Dale Tomes Dell Rapids, SD Dell Rapids, SD 2
11 13 4 Casey Hanson Casey Hanson Badger, SD Badger, SD 2
12 DNF 4 515 Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -8
13 DNF 10 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -3
14 DNF 6 33 Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -8
DNS 9 15 Ryan Flaten Ryan Flaten Madison, MN Madison, MN -
DNS 17 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD -
DNS 7 0 Brandon Duellman Brandon Duellman Winona, MN Winona, MN -
12 Laps

Lasts Chance Race 2Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 4 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN 2
3 13 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 10
Top 3 transfer
4 6 29S Joel Snyder Joel Snyder Cambridge, MN Cambridge, MN 2
5 3 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -2
6 7 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN 1
7 9 19 Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN 2
8 14 10W Blake Whitlock Blake Whitlock Watertown, SD Watertown, SD 6
9 11 94 Kevin Hager Kevin Hager Kellogg, MN Kellogg, MN 2
10 12 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN 2
11 15 67 Austin Arbogast