I-94 Speedway, Inc

  • 1
Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Wissota Late Model Challenge Series

9/13/2019 - I-94 Speedway

9/13/2019 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Wissota 100

Wissota 100 Schedule of Events

4:00 Pit Gates Open
4:00 Draw & Pre Tech Opens
5:30 MANDATORY Drivers Meeting
7:00 National Anthem - 1st heat must be lined up and ready to go.
Top 48 in passing points will be split into (2) 15 lap QF. Drivers that are odd placed (1,3,5,7...) will be in QF 1 for the outside row of the main event, Drivers that are even placed (2,4,6,8...) will be in QF 2 for the middle row of the main event.
Top 6 in passing points will redraw for top 6 positions in qualifying feature.
Race order:
Street Stock
Mod 4
MW Mod.
Late Models
Super Stocks
Modified
ROC draw will be at the command center for all races and will be in the same order & will follow all QF to allow drivers time.

SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE

Classes

  • WISSOTA Late Model47 entries
  • WISSOTA Midwest Mods90 entries
  • WISSOTA Mod Four33 entries
  • WISSOTA Modifieds54 entries
  • WISSOTA Street Stock59 entries
  • WISSOTA Super Stock59 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

15 Laps

W100 Qualifying Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10B Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
2 6 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 4
3 5 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 2
4 4 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
5 12 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 7
6 7 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 1
7 10 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB 3
8 3 76 Blair Nothdurft Blair Nothdurft Renner, SD Renner, SD -5
9 14 21XX Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 5
10 2 20H Jeff Hartley Jeff Hartley Watertown, SD Watertown, SD -8
11 9 2SJ Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
12 16 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN 4
13 8 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -5
14 22 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 8
15 11 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -4
16 13 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -3
17 20 9R Erik Robertson Erik Robertson Casselton, ND Casselton, ND 3
18 21 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND 3
19 18 0 Chris Dunn Chris Dunn Great Falls, MT Great Falls, MT -1
20 15 2S Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN -5
21 17 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -4
22 19 S16 Teresa Schuler Teresa Schuler Gillette, WY Gillette, WY -3
DNS 23 89R Craig Rodgers Craig Rodgers Gillette, WY Gillette, WY -
15 Laps

W100 Qualifying Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
2 4 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
3 5 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
4 2 57 Chad Williamson Chad Williamson Watertown, SD Watertown, SD -2
5 3 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -2
6 11 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 5
7 9 58X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 2
8 10 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 2
9 13 1R Travis Robertson Travis Robertson Moorhead, MN Moorhead, MN 4
10 15 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND 5
11 17 444 Troy Daly Troy Daly Omaha, NE Omaha, NE 6
12 19 20T Trevor Walsh Trevor Walsh Watertown, SD Watertown, SD 7
13 8 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -5
14 6 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -8
15 20 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN 5
16 16 2D Dan Dowling Dan Dowling Davenport, ND Davenport, ND -
17 DNF 14 1 Ryan Engels Ryan Engels Watertown, SD Watertown, SD -3
18 DNF 7 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -11
19 DNF 12 84X Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND -7
20 DNF 18 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
DNS 22 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -
DNS 21 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -
8 Laps

W100 Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 3
2 6 76 Blair Nothdurft Blair Nothdurft Renner, SD Renner, SD 4
3 1 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -2
4 11 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 7
5 5 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
6 7 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 1
7 3 1R Travis Robertson Travis Robertson Moorhead, MN Moorhead, MN -4
8 9 2S Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN 1
9 2 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -7
10 DNF 10 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND -
11 DNF 8 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -3
DNS 12 89R Craig Rodgers Craig Rodgers Gillette, WY Gillette, WY -
8 Laps

W100 Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
2 1 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -1
3 6 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 3
4 4 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -
5 11 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 6
6 7 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
7 3 21XX Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -4
8 8 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
9 5 444 Troy Daly Troy Daly Omaha, NE Omaha, NE -4
10 10 20T Trevor Walsh Trevor Walsh Watertown, SD Watertown, SD -
DNS 9 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -
8 Laps

W100 Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 10B Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB 3
2 2 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -
3 5 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 2
4 6 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
5 8 2SJ Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
6 11 58X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 5
7 9 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
8 1 2D Dan Dowling Dan Dowling Davenport, ND Davenport, ND -7
9 7 0 Chris Dunn Chris Dunn Great Falls, MT Great Falls, MT -2
10 10 9R Erik Robertson Erik Robertson Casselton, ND Casselton, ND -
11 3 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -8
8 Laps

W100 Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 6
2 2 20H Jeff Hartley Jeff Hartley Watertown, SD Watertown, SD -
3 10 57 Chad Williamson Chad Williamson Watertown, SD Watertown, SD 7
4 11 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 7
5 5 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -
6 4 84X Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND -2
7 6 1 Ryan Engels Ryan Engels Watertown, SD Watertown, SD -1
8 3 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -5
9 1 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -8
10 8 S16 Teresa Schuler Teresa Schuler Gillette, WY Gillette, WY -2
11 DNF 9 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -2

WISSOTA Midwest Mods

15 Laps

W100 MWM Qualifying Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 1
2 8 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
3 9 23DD George Dalbeck George Dalbeck Wakefield, MI Wakefield, MI 6
4 3 24XS Tom Silver Tom Silver Glenwood, MN Glenwood, MN -1
5 18 83 Kylie Kath Kylie Kath Claremont, MN Claremont, MN 13
6 4 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND -2
7 10 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 3
8 12 6 Alex Langland Alex Langland Enderlin, ND Enderlin, ND 4
9 5 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN -4
10 13 31H Scott Hansen Scott Hansen Garden City, SD Garden City, SD 3
11 15 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 4
12 16 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 4
13 11 61 Zach LaQua Zach LaQua Watertown, SD Watertown, SD -2
14 21 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN 7
15 17 39 Jamie Dietzler Jamie Dietzler Larimore, ND Larimore, ND 2
16 19 14 Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD 3
17 22 15K Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI 5
18 14 3JR Lane Johnson Lane Johnson Miller, SD Miller, SD -4
19 DNF 1 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -18
20 DNF 24 2R Jeff Reed Jeff Reed Bemidji, MN Bemidji, MN 4
21 DNF 23 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN 2
22 DNF 6 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI -16
DNS 7 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
DNS 20 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
15 Laps

W100 MWM Qualifying Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 141 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY 7
2 5 11 Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 3
3 15 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 12
4 6 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 2
5 2 28T Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -3
6 7 88XXX Randy Klein Randy Klein Lisbon, ND Lisbon, ND 1
7 9 7W Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
8 22 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 14
9 13 3 Lorin Johnson Lorin Johnson Miller, SD Miller, SD 4
10 1 20G Thomas Gill Thomas Gill Rice, MN Rice, MN -9
11 10 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -1
12 21 97L Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN 9
13 11 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -2
14 17 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 3
15 23 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN 8
16 20 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN 4
17 DNF 14 5BA Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -3
18 DNF 16 07 Jason Hoffman Jason Hoffman Villard, MN Villard, MN -2
19 DNF 3 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN -16
20 DNF 24 71K Cody Kuglin Cody Kuglin Great Falls, MT Great Falls, MT 4
21 DNF 19 19L Tyler McFarland Tyler McFarland Goodwin, SD Goodwin, SD -2
22 DNF 4 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -18
23 DNF 12 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -11
24 DNF 18 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -6
8 Laps

W100 MWM Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 20G Thomas Gill Thomas Gill Rice, MN Rice, MN 1
2 3 23DD George Dalbeck George Dalbeck Wakefield, MI Wakefield, MI 1
3 1 31H Scott Hansen Scott Hansen Garden City, SD Garden City, SD -2
4 6 3 Lorin Johnson Lorin Johnson Miller, SD Miller, SD 2
5 8 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 3
6 5 2R Jeff Reed Jeff Reed Bemidji, MN Bemidji, MN -1
7 9 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 2
8 11 7X Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 3
9 4 24 Jason Steinbeisser Jason Steinbeisser Platteville, WI Platteville, WI -5
10 DNF 7 28B Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN -3
11 DNF 10 21 Jimmy Latvala Jimmy Latvala Solon Springs, WI Solon Springs, WI -1
8 Laps

W100 MWM Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 1
2 3 7W Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
3 7 141 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY 4
4 4 83 Kylie Kath Kylie Kath Claremont, MN Claremont, MN -
5 1 15K Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI -4
6 8 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 2
7 6 33X Justin Froemming Justin Froemming Garfield, MN Garfield, MN -1
8 5 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -3
9 9 20 Nick Audette Nick Audette St. Adolphe, MB St. Adolphe, MB -
10 10 55A Swede Arneson Swede Arneson Pillager, MN Pillager, MN -
DNS 11 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
8 Laps

W100 MWM Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 28T Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 4
2 3 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 1
3 10 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN 7
4 4 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -
5 9 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 4
6 1 71K Cody Kuglin Cody Kuglin Great Falls, MT Great Falls, MT -5
7 6 32 Lindsey Hansen Lindsey Hansen Watertown, SD Watertown, SD -1
8 11 23 Jay Will Jay Will Sheridan, WY Sheridan, WY 3
9 7 29 Ty Miller Ty Miller Gillette, WY Gillette, WY -2
10 DNF 2 12S Chad Switzenberg Chad Switzenberg Sheridan, WY Sheridan, WY -8
11 DNF 8 18 Justin Feltus Justin Feltus Warba, MN Warba, MN -3
8 Laps

W100 MWM Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 88XXX Randy Klein Randy Klein Lisbon, ND Lisbon, ND -
2 8 11 Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 6
3 10 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 7
4 6 3JR Lane Johnson Lane Johnson Miller, SD Miller, SD 2
5 7 19L Tyler McFarland Tyler McFarland Goodwin, SD Goodwin, SD 2
6 11 39 Jamie Dietzler Jamie Dietzler Larimore, ND Larimore, ND 5
7 9 28S Ryan Schow Ryan Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 2
8 2 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN -6
9 DNF 4 4B Arin Beyer Arin Beyer Jamestown, ND Jamestown, ND -5
DNS 5 19J Tracy Johnson Tracy Johnson Lake Preston, SD Lake Preston, SD -
DNS 3 2H Brooke Hellerman Brooke Hellerman Parkers Prairie, MN Parkers Prairie, MN -
8 Laps

W100 MWM Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 4
2 1 61 Zach LaQua Zach LaQua Watertown, SD Watertown, SD -1
3 10 24XS Tom Silver Tom Silver Glenwood, MN Glenwood, MN 7
4 11 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN 7
5 8 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 3
6 9 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN 3
7 DNF 6 G12 Ryan Goergen Ryan Goergen Stacyville, IA Stacyville, IA -1
8 DNF 3 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -5
9 DNF 7 15 Tony Konold Tony Konold Clear Lake, SD Clear Lake, SD -2
10 DNF 2 77J Nathan Jager Nathan Jager Groton, SD Groton, SD -8
DNS 4 22 Tyler Kintner Tyler Kintner Hibbing, MN Hibbing, MN -
8 Laps

W100 MWM Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 10
2 5 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN 3
3 10 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 7
4 1 14 Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD -3
5 4 97L Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN -1
6 7 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN 1
7 6 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -1
8 3 24M Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -5
9 DNF 8 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND -1
10 DNF 9 12 Eric Cease Eric Cease Bath, SD Bath, SD -1
DQ 2 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -
8 Laps

W100 MWM Heat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 1
2 1 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -1
3 3 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -
4 6 5BA Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 2
5 7 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
6 4 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -2
7 9 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 2
8 5 20L Mason Lesmeister Mason Lesmeister Morris, MN Morris, MN -3
9 8 55 Jordan Kienow Jordan Kienow Miller, SD Miller, SD -1
10 10 85 Jason Thimmesh Jason Thimmesh Garfield, MN Garfield, MN -
8 Laps

W100 MWM Heat 8

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 3 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
3 5 6 Alex Langland Alex Langland Enderlin, ND Enderlin, ND 2
4 2 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -2
5 8 07 Jason Hoffman Jason Hoffman Villard, MN Villard, MN 3
6 9 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN 3
7 7 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN -
8 4 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT -4
9 10 10T Tom Morriseau Tom Morriseau Richer, MB Richer, MB 1
10 6 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN -4

WISSOTA Mod Four

15 Laps

Qualifying FeatureSpeedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 00T Keith Thell Keith Thell Clear Lake, MN Clear Lake, MN -
2 2 5E Matt Halls Matt Halls Big Lake, MN Big Lake, MN -
3 6 M16 Mitchell Hribar Mitchell Hribar Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
4 5 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
5 19 25 Justin Will Justin Will Sheridan, WY Sheridan, WY 14
6 4 16 Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN -2
7 8 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN 1
8 17 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 9
9 24 99JR Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN 15
10 10 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
11 13 26M Garrett Masurka Garrett Masurka Bemidji, MN Bemidji, MN 2
12 20 42 Stephen Schicketanz II Stephen Schicketanz II Casper, WY Casper, WY 8
13 11 74 Todd Pudwill Todd Pudwill Rapid City, SD Rapid City, SD -2
14 21 21F David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN 7
15 22 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 7
16 23 33 Robert Harley Robert Harley Casper, WY Casper, WY 7
17 7 70 Steve Schicketanz Steve Schicketanz Casper, WY Casper, WY -10
18 DNF 18 32X Jerry Esler Jerry Esler Staples, MN Staples, MN -
19 DNF 16 32 Dwight Gilyard Dwight Gilyard St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
20 DNF 12 9 Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN -8
21 DNF 9 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -12
22 DNF 14 21 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -8
23 DNF 15 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -8
24 DNF 3 41J Josh Jensen Josh Jensen Midland, SD Midland, SD -21
8 Laps

Wissota 100 M4 Heat 1Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 00T Keith Thell Keith Thell Clear Lake, MN Clear Lake, MN 1
2 3 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
3 10 5E Matt Halls Matt Halls Big Lake, MN Big Lake, MN 7
4 1 9 Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN -3
5 5 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -
6 4 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -2
7 9 25 Justin Will Justin Will Sheridan, WY Sheridan, WY 2
8 8 99JR Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN -
9 7 55 Shelli Lind Shelli Lind Gillette, WY Gillette, WY -2
10 11 00 Jeff Kittle Jeff Kittle Casper, WY Casper, WY 1
DNS 6 05F Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -
8 Laps

Wissota 100 M4 Heat 2Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 M16 Mitchell Hribar Mitchell Hribar Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
2 1 70 Steve Schicketanz Steve Schicketanz Casper, WY Casper, WY -1
3 11 16 Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN 8
4 6 74 Todd Pudwill Todd Pudwill Rapid City, SD Rapid City, SD 2
5 3 21 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -2
6 5 32X Jerry Esler Jerry Esler Staples, MN Staples, MN -1
7 7 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
8 9 33 Robert Harley Robert Harley Casper, WY Casper, WY 1
9 2 23 Allen Foster Allen Foster Bemidji, MN Bemidji, MN -7
10 8 69 Mike Lind Mike Lind Gillette, WY Gillette, WY -2
11 DNF 10 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
8 Laps

Wissota 100 M4 Heat 3Speedway Motors

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 41J Josh Jensen Josh Jensen Midland, SD Midland, SD -
2 2 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN -
3 4 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN 1
4 8 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 4
5 5 32 Dwight Gilyard Dwight Gilyard St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
6 10 26M Garrett Masurka Garrett Masurka Bemidji, MN Bemidji, MN 4
7 9 42 Stephen Schicketanz II Stephen Schicketanz II Casper, WY Casper, WY 2
8 11 21F David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN 3
9 7 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -2
10 3 5F Nicole Feda Nicole Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -7
DQ 6 41 Clint Jensen Clint Jensen Midland, SD Midland, SD -

WISSOTA Modifieds

15 Laps

W100 Modified Q. Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 1
2 4 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 2
3 1 51A Alex Guthmiller Alex Guthmiller Milbank, SD Milbank, SD -2
4 7 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 3
5 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 1
6 3 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -3
7 12 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 5
8 13 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 5
9 8 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -1
10 14 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 4
11 9 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN -2
12 16 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 4
13 5 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN -8
14 17 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 3
15 20 6 Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD 5
16 10 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -6
17 15 51T Tim Thomas Tim Thomas West Fargo, ND West Fargo, ND -2
18 11 7J Rick Jacobson Rick Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN -7
19 19 16 Gavin Paull Gavin Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON -
20 18 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -2
21 22 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND 1
22 21 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN -1
DNS 23 X Chris Moore Chris Moore Madison, SD Madison, SD -
15 Laps

W100 Modified Q. Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
2 5 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
3 1 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN -2
4 3 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -1
5 4 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -1
6 7 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
7 11 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 4
8 6 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -2
9 8 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
10 9 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD -1
11 13 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
12 12 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -
13 10 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -3
14 19 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 5
15 22 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 7
16 18 1B Jason Blascyk Jason Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 2
17 17 99 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN -
18 21 20B Todd Berg Todd Berg Starbuck, MN Starbuck, MN 3
19 15 54 Terry Bendel Terry Bendel Madison, MN Madison, MN -4
20 20 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND -
21 DNF 16 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN -5
22 DNF 14 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -8
DNS 23 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD -
8 Laps

W100 Modified Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 51A Alex Guthmiller Alex Guthmiller Milbank, SD Milbank, SD 4
2 4 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN 2
3 9 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 6
4 7 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN 3
5 8 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 3
6 3 51T Tim Thomas Tim Thomas West Fargo, ND West Fargo, ND -3
7 6 99 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN -1
8 2 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND -6
9 1 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -8
10 DNF 10 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD -
8 Laps

W100 Modified Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -
2 7 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 5
3 3 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN -
4 9 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 5
5 4 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -1
6 10 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 4
7 8 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 1
8 5 16 Gavin Paull Gavin Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON -3
9 2 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -7
DNS 6 32 Shaun Peterson Shaun Peterson Alexandria, MN Alexandria, MN -
8 Laps

W100 Modified Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 2
2 7 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 5
3 1 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -2
4 8 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 4
5 6 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
6 2 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -4
7 9 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 2
8 5 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN -3
9 DNF 4 X Chris Moore Chris Moore Madison, SD Madison, SD -5
DNS 10 10 Austin Arneson Austin Arneson Fargo, ND Fargo, ND -
8 Laps

W100 Modified Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -
2 3 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
3 4 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
4 7 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
5 2 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -3
6 10 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 4
7 9 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN 2
8 6 6 Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD -2
9 8 20B Todd Berg Todd Berg Starbuck, MN Starbuck, MN -1
DQ 5 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
8 Laps

W100 Modified Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN 3
2 2 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -
3 3 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD -
4 1 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -3
5 8 7J Rick Jacobson Rick Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN 3
6 5 54 Terry Bendel Terry Bendel Madison, MN Madison, MN -1
7 7 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -
8 9 1B Jason Blascyk Jason Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 1
9 6 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN -3

WISSOTA Street Stock

15 Laps

W100 Street Q. Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 2
2 4 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 2
3 5 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 2
4 6 21H Scott Huston Scott Huston Benson, MN Benson, MN 2
5 14 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 9
6 24 00G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 18
7 13 70 Andrew Bangsund Andrew Bangsund Alexandria, MN Alexandria, MN 6
8 8 4 Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
9 10 30 Seth Klostreich Seth Klostreich Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
10 11 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
11 7 99 Andy Rossow Andy Rossow Florence, SD Florence, SD -4
12 15 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
13 12 12S Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -1
14 16 69C Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN 2
15 18 Z22 Cole Phillips Cole Phillips Winner, SD Winner, SD 3
16 23 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN 7
17 DNF 9 21C Cory Craver Cory Craver Belgrade, MT Belgrade, MT -8
18 DNF 22 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN 4
19 DNF 17 71X Travis Scott Travis Scott Glenwood, MN Glenwood, MN -2
20 DNF 20 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -
21 DNF 19 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN -2
22 DNF 21 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -1
23 DNF 2 49 Broc Stout Broc Stout Winner, SD Winner, SD -21
24 DNF 1 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN -23
15 Laps

W100 Street Q. Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 27JR Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 7
2 12 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND 10
3 3 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI -
4 13 59 Kyle Anderson Kyle Anderson Jamestown, ND Jamestown, ND 9
5 5 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND -
6 1 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN -5
7 21 11* Robert Petroff Robert Petroff Bozeman, MT Bozeman, MT 14
8 18 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN 10
9 22 87X Rex Feller Rex Feller Bozeman, MT Bozeman, MT 13
10 20 19B Kyle Bertram Kyle Bertram Dallas, SD Dallas, SD 10
11 19 69 Rodney Hunter Rodney Hunter Deer Lodge, MT Deer Lodge, MT 8
12 24 77 Austen Bowman Austen Bowman Pennock, MN Pennock, MN 12
13 17 2 Fred Prudoehl Fred Prudoehl Winona, MN Winona, MN 4
14 23 79C Charlie Christ Charlie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND 9
15 DNF 4 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN -11
16 DNF 2 01 Kory Adams Kory Adams Stacyville, IA Stacyville, IA -14
17 DNF 9 539 Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -8
18 DNF 16 21 Kelly Hoerner Kelly Hoerner Bismarck, ND Bismarck, ND -2
19 DNF 10 00 Ross Bjerkeset Ross Bjerkeset St. Leo, MN St. Leo, MN -9
20 DNF 6 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI -14
21 DNF 15 86 Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -6
22 DNF 7 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND -15
23 DNF 11 20J Jay Schlotfeldt Jay Schlotfeldt Jamestown, ND Jamestown, ND -12
DQ 14 17 Matt Steuerwald Matt Steuerwald Madison, SD Madison, SD -
8 Laps

W100 Streets Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
2 11 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 9
3 6 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND 3
4 4 20J Jay Schlotfeldt Jay Schlotfeldt Jamestown, ND Jamestown, ND -
5 10 4 Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND 5
6 5 69C Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN -1
7 7 2 Fred Prudoehl Fred Prudoehl Winona, MN Winona, MN -
8 DNF 1 79C Charlie Christ Charlie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -7
9 DNF 8 77 Austen Bowman Austen Bowman Pennock, MN Pennock, MN -1
10 DNF 2 46 Jason Berg Jason Berg Bismarck, ND Bismarck, ND -8
11 DNF 9 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN -2
8 Laps

W100 Street Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21H Scott Huston Scott Huston Benson, MN Benson, MN 2
2 5 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 3
3 4 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND 1
4 6 539 Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 2
5 2 17 Matt Steuerwald Matt Steuerwald Madison, SD Madison, SD -3
6 9 59 Kyle Anderson Kyle Anderson Jamestown, ND Jamestown, ND 3
7 11 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
8 7 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -1
9 DNF 10 00G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
10 DNF 8 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -2
DQ 1 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

W100 Street Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 1
2 5 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 3
3 3 27JR Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -
4 1 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
5 6 70 Andrew Bangsund Andrew Bangsund Alexandria, MN Alexandria, MN 1
6 9 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 3
7 7 Z22 Cole Phillips Cole Phillips Winner, SD Winner, SD -
8 10 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN 2
9 11 19B Kyle Bertram Kyle Bertram Dallas, SD Dallas, SD 2
DNS 8 27