I-94 Speedway, Inc

  • 1
Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Wissota Late Model Challenge Series

9/11/2019 - I-94 Speedway

9/11/2019 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Wissota 100

Wissota 100 Schedule of Events

12:00 Pit Gate Opens
3:00 MANDATORY Drivers Meeting
3:00 Draw Cut Off
3:45 Track Packing
5:00 National Anthem - 1st heat must be lined up and ready to go.
Top 24 in passing points advance to the qualifying features in each class.
Top 6 in passing points will redraw for top 6 positions in qualifying feature
All heat races will be 8 laps in length
Street Stock Heats
Midwest Modified Heats
Late Model Heats
Super Stock Heats
Modified Heats

5 Qualifying Feature Top 8 to A-Feature (INSIDE ROW)
QF's are 15 laps - Street - MW Modified - Late Model - Super Stock - Modified

SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE

Classes

  • WISSOTA Late Model45 entries
  • WISSOTA Midwest Mods84 entries
  • WISSOTA Modifieds55 entries
  • WISSOTA Street Stock56 entries
  • WISSOTA Super Stock54 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

15 Laps

W100 Qualifying Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -
2 6 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 4
3 2 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Herman, MN Herman, MN -1
4 5 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 1
5 4 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -1
6 3 50W Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -3
7 16 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 9
8 8 44M Eric Mass Eric Mass Rapid City, SD Rapid City, SD -
9 7 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -2
10 17 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 7
11 10 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -1
12 11 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -1
13 12 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
14 9 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -5
15 21 10B Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB 6
16 13 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -3
17 15 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -2
18 20 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
19 18 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
20 23 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD 3
21 19 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -2
22 22 20H Jeff Hartley Jeff Hartley Watertown, SD Watertown, SD -
23 24 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN 1
DNS 14 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -
8 Laps

W100 Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Herman, MN Herman, MN -
2 5 50W Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
3 3 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
4 2 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -2
5 7 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
6 9 10B Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB 3
7 10 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD 3
8 4 9R Erik Robertson Erik Robertson Casselton, ND Casselton, ND -4
9 11 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
10 6 2D Dan Dowling Dan Dowling Davenport, ND Davenport, ND -4
11 8 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -3
12 DNF 12 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
8 Laps

W100 Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 3
2 6 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 4
3 3 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -
4 9 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 5
5 10 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 5
6 7 20H Jeff Hartley Jeff Hartley Watertown, SD Watertown, SD 1
7 1 0 Chris Dunn Chris Dunn Great Falls, MT Great Falls, MT -6
8 11 1 Ryan Engels Ryan Engels Watertown, SD Watertown, SD 3
9 8 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -1
10 2 S16 Teresa Schuler Teresa Schuler Gillette, WY Gillette, WY -8
DNS 5 91 Buddy Thorstad Buddy Thorstad Morris, MN Morris, MN -
8 Laps

W100 Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 10
2 1 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -1
3 5 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 2
4 9 44M Eric Mass Eric Mass Rapid City, SD Rapid City, SD 5
5 8 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 3
6 6 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -
7 DNF 4 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND -3
8 DNF 10 76 Blair Nothdurft Blair Nothdurft Renner, SD Renner, SD 2
9 DNF 7 1R Travis Robertson Travis Robertson Moorhead, MN Moorhead, MN -2
10 DNF 3 89R Craig Rodgers Craig Rodgers Gillette, WY Gillette, WY -7
11 DNF 2 2S Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN -9
8 Laps

W100 Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
2 1 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -1
3 2 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -1
4 6 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
5 10 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 5
6 5 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
7 9 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 2
8 3 20T Trevor Walsh Trevor Walsh Watertown, SD Watertown, SD -5
9 8 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -1
10 11 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
11 DNF 7 21XX Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -4

WISSOTA Midwest Mods

15 Laps

W100 MWM Qualifying Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
2 2 28 Brennon Weight Brennon Weight LaMoure, ND LaMoure, ND -
3 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 2
4 3 66 Kyle Langland Kyle Langland Enderlin, ND Enderlin, ND -1
5 1 25A Jesse Aho Jesse Aho Twin Lakes, MI Twin Lakes, MI -4
6 11 141 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY 5
7 7 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI -
8 8 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD -
9 20 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 11
10 13 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
11 10 14 Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD -1
12 9 15K Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI -3
13 15 28B Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN 2
14 22 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 8
15 23 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 8
16 19 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN 3
17 21 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 4
18 6 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -12
19 24 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI 5
20 DNF 17 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN -3
21 DNF 12 11 Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN -9
22 DNF 18 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -4
23 DNF 14 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -9
24 DNF 16 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN -8
8 Laps

W100 MWM Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 28 Brennon Weight Brennon Weight LaMoure, ND LaMoure, ND 2
2 1 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN -1
3 5 27 Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 2
4 6 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 8 83 Kylie Kath Kylie Kath Claremont, MN Claremont, MN 3
6 2 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND -4
7 9 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
8 7 7W Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
9 11 15 Tony Konold Tony Konold Clear Lake, SD Clear Lake, SD 2
10 4 24XS Tom Silver Tom Silver Glenwood, MN Glenwood, MN -6
11 10 3JR Lane Johnson Lane Johnson Miller, SD Miller, SD -1
8 Laps

W100 MWM Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD 1
2 6 3JRH Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 4
3 1 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN -2
4 4 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD -
5 5 31H Scott Hansen Scott Hansen Garden City, SD Garden City, SD -
6 7 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 1
7 10 G12 Ryan Goergen Ryan Goergen Stacyville, IA Stacyville, IA 3
8 9 28T Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 1
9 3 12 Eric Cease Eric Cease Bath, SD Bath, SD -6
10 DNF 11 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN 1
11 DNF 8 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -3
8 Laps

W100 MWM Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 141 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY -
2 5 15K Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI 3
3 4 85 Jason Thimmesh Jason Thimmesh Garfield, MN Garfield, MN 1
4 9 34J Derek Rieck Derek Rieck Ortonville, MN Ortonville, MN 5
5 11 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI 6
6 6 12S Chad Switzenberg Chad Switzenberg Sheridan, WY Sheridan, WY -
7 10 5BA Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 3
8 2 55 Jordan Kienow Jordan Kienow Miller, SD Miller, SD -6
9 3 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN -6
10 8 4B Arin Beyer Arin Beyer Jamestown, ND Jamestown, ND -2
11 7 2H Brooke Hellerman Brooke Hellerman Parkers Prairie, MN Parkers Prairie, MN -4
8 Laps

W100 MWM Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 5
2 3 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN 1
3 2 07 Jason Hoffman Jason Hoffman Villard, MN Villard, MN -1
4 7 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
5 11 20L Mason Lesmeister Mason Lesmeister Morris, MN Morris, MN 6
6 4 10T Tom Morriseau Tom Morriseau Richer, MB Richer, MB -2
7 DNF 10 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN 3
8 DNF 5 71K Cody Kuglin Cody Kuglin Great Falls, MT Great Falls, MT -3
9 DNF 8 22 Tyler Kintner Tyler Kintner Hibbing, MN Hibbing, MN -1
10 DNF 1 18 Justin Feltus Justin Feltus Warba, MN Warba, MN -9
DQ 9 6 Alex Langland Alex Langland Enderlin, ND Enderlin, ND -
8 Laps

W100 MWM Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
2 1 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI -1
3 4 7X Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 1
4 10 28B Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN 6
5 8 97L Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN 3
6 6 77J Nathan Jager Nathan Jager Groton, SD Groton, SD -
7 DNF 5 88XXX Randy Klein Randy Klein Lisbon, ND Lisbon, ND -2
8 DNF 2 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN -6
9 DNF 9 3 Lorin Johnson Lorin Johnson Miller, SD Miller, SD -
10 DNF 7 24M Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -3
8 Laps

W100 MWM Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11 Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN -
2 2 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -
3 10 66 Kyle Langland Kyle Langland Enderlin, ND Enderlin, ND 7
4 9 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN 5
5 6 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 1
6 7 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 1
7 5 61 Zach LaQua Zach LaQua Watertown, SD Watertown, SD -2
8 8 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -
9 4 55A Swede Arneson Swede Arneson Pillager, MN Pillager, MN -5
10 DNF 3 20 Nick Audette Nick Audette St. Adolphe, MB St. Adolphe, MB -7
8 Laps

W100 MWM Heat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
2 5 14 Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD 3
3 7 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 4
4 6 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 2
5 3 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN -2
6 8 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT 2
7 2 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -5
8 9 32 Lindsey Hansen Lindsey Hansen Watertown, SD Watertown, SD 1
9 4 39 Jamie Dietzler Jamie Dietzler Larimore, ND Larimore, ND -5
10 10 29 Ty Miller Ty Miller Gillette, WY Gillette, WY -
8 Laps

W100 MWM Heat 8

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 2
2 9 25A Jesse Aho Jesse Aho Twin Lakes, MI Twin Lakes, MI 7
3 5 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 2
4 1 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -3
5 6 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 1
6 8 2R Jeff Reed Jeff Reed Bemidji, MN Bemidji, MN 2
7 7 24 Jason Steinbeisser Jason Steinbeisser Platteville, WI Platteville, WI -
8 10 19L Tyler McFarland Tyler McFarland Goodwin, SD Goodwin, SD 2
9 DNF 2 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -7
10 DNF 4 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN -6

WISSOTA Modifieds

15 Laps

W100 Modified Q. Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
2 5 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
3 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
4 2 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
5 7 10 Austin Arneson Austin Arneson Fargo, ND Fargo, ND 2
6 10 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 4
7 9 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 2
8 3 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -5
9 8 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN -1
10 18 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 8
11 12 5XX Scot Danzeisen Scot Danzeisen Herman, MN Herman, MN 1
12 6 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -6
13 11 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -2
14 20 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 6
15 22 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 7
16 16 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -
17 14 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -3
18 15 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -3
19 19 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
20 13 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD -7
21 24 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 3
22 21 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -1
23 23 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN -
24 DNF 17 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -7
8 Laps

W100 Modified Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -
2 3 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 1
3 2 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -1
4 6 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 2
5 5 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -
6 8 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
7 7 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -
8 9 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN 1
9 4 1B Jason Blascyk Jason Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN -5
10 11 6 Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD 1
11 DNF 10 54 Terry Bendel Terry Bendel Madison, MN Madison, MN -1
8 Laps

W100 Modified Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
2 1 5XX Scot Danzeisen Scot Danzeisen Herman, MN Herman, MN -1
3 10 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 7
4 8 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD 4
5 3 20B Todd Berg Todd Berg Starbuck, MN Starbuck, MN -2
6 6 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND -
7 9 51A Alex Guthmiller Alex Guthmiller Milbank, SD Milbank, SD 2
8 4 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD -4
9 5 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -4
10 DNF 7 51T Tim Thomas Tim Thomas West Fargo, ND West Fargo, ND -3
DNS 11 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

W100 Modified Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
2 3 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 1
3 4 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 1
4 5 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 1
5 7 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 2
6 11 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN 5
7 2 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -5
8 9 16 Gavin Paull Gavin Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON 1
9 6 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -3
10 8 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN -2
11 10 99 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN -1
8 Laps

W100 Modified Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
2 4 10 Austin Arneson Austin Arneson Fargo, ND Fargo, ND 2
3 3 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
4 7 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 3
5 2 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN -3
6 11 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 5
7 9 2S Matt Schow Matt Schow McIntosh, MN McIntosh, MN 2
8 6 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -2
9 8 X Chris Moore Chris Moore Madison, SD Madison, SD -1
10 DNF 10 32 Shaun Peterson Shaun Peterson Alexandria, MN Alexandria, MN -
11 DNF 5 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -6
8 Laps

W100 Modified Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 1
2 4 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 2
3 7 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 4
4 8 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 4
5 5 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -
6 10 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 4
7 3 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN -4
8 9 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
9 1 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -8
10 11 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN 1
11 DNF 6 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -5

WISSOTA Street Stock

15 Laps

W100 Street Q. Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
2 3 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 1
3 9 46C Jonny Carter Jonny Carter Fairmont, ND Fairmont, ND 6
4 15 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 11
5 6 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
6 8 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN 2
7 18 00G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 11
8 4 12S Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -4
9 5 3 Brett Miller Brett Miller Alexandria, MN Alexandria, MN -4
10 1 2K Tyler Klugman Tyler Klugman Wheaton, MN Wheaton, MN -9
11 12 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN 1
12 24 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND 12
13 21 33 Daniel Aberle Daniel Aberle Finley, ND Finley, ND 8
14 13 21 Kelly Hoerner Kelly Hoerner Bismarck, ND Bismarck, ND -1
15 11 70 Andrew Bangsund Andrew Bangsund Alexandria, MN Alexandria, MN -4
16 17 4 Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
17 14 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND -3
18 22 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN 4
19 DNF 10 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND -9
20 DNF 16 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN -4
21 DNF 19 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
22 DNF 20 01 Kory Adams Kory Adams Stacyville, IA Stacyville, IA -2
23 DNF 23 20J Jay Schlotfeldt Jay Schlotfeldt Jamestown, ND Jamestown, ND -
24 DNF 7 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI -17
8 Laps

W100 Streets Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN -
2 6 2K Tyler Klugman Tyler Klugman Wheaton, MN Wheaton, MN 4
3 10 3 Brett Miller Brett Miller Alexandria, MN Alexandria, MN 7
4 5 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN 1
5 9 33 Daniel Aberle Daniel Aberle Finley, ND Finley, ND 4
6 8 27JR Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 2
7 3 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -4
8 4 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN -4
9 2 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -7
10 7 17 Matt Steuerwald Matt Steuerwald Madison, SD Madison, SD -3
8 Laps

W100 Street Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
2 1 21 Kelly Hoerner Kelly Hoerner Bismarck, ND Bismarck, ND -1
3 5 5P Ryan Pommerer Ryan Pommerer Oriska, ND Oriska, ND 2
4 4 59 Kyle Anderson Kyle Anderson Jamestown, ND Jamestown, ND -
5 7 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 2
6 10 30 Seth Klostreich Seth Klostreich Grand Forks, ND Grand Forks, ND 4
7 2 2 Fred Prudoehl Fred Prudoehl Winona, MN Winona, MN -5
8 9 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 1
9 8 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -1
10 6 79C Charlie Christ Charlie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -4
8 Laps

W100 Street Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 46C Jonny Carter Jonny Carter Fairmont, ND Fairmont, ND -
2 5 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 3
3 4 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN 1
4 3 27 Jerry Lamb Jerry Lamb Lisbon, ND Lisbon, ND -1
5 2 79 Billie Christ Billie Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -3
6 8 21C Cory Craver Cory Craver Belgrade, MT Belgrade, MT 2
7 7 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -
8 9 69 Rodney Hunter Rodney Hunter Deer Lodge, MT Deer Lodge, MT 1
9 DNF 6 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -3
8 Laps

W100 Street Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND -
2 3 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN 1
3 5 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 2
4 6 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
5 8 20J Jay Schlotfeldt Jay Schlotfeldt Jamestown, ND Jamestown, ND 3
6 9 69C Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN 3
7 7 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
8 4 87X Rex Feller Rex Feller Bozeman, MT Bozeman, MT -4
9 DNF 2 Z22 Cole Phillips Cole Phillips Winner, SD Winner, SD -7
8 Laps

W100 Street Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12S Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 1
2 7 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 5
3 4 4 Trey Hess Trey Hess Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
4 6 01 Kory Adams Kory Adams Stacyville, IA Stacyville, IA 2
5 8 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND 3
6 3 00 Ross Bjerkeset Ross Bjerkeset St. Leo, MN St. Leo, MN -3
7 9 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 2
8 5 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
9 DNF 1 539 Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -8
8 Laps

W100 Street Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 70 Andrew Bangsund Andrew Bangsund Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 8 15R Jim Randall Jim Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI 6
3 4 00G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
4 2 77 Austen Bowman Austen Bowman Pennock, MN Pennock, MN -2
5 7 21H Scott Huston Scott Huston Benson, MN Benson, MN 2
6 3 71X Travis Scott Travis Scott Glenwood, MN Glenwood, MN -3
7 5 86 Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -2
8 DNF 9 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 1
9 DNF 6 46 Jason Berg Jason Berg Bismarck, ND Bismarck, ND -3

WISSOTA Super Stock

15 Laps

W100 Supers Q. Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 4 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
3 1 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -2
4 8 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
5 6 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
6 16 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 10
7 3 21X Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN -4
8 10 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 2
9 17 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 8
10 13 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 3
11 18 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 7
12 15 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 3
13 5 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI -8
14 21 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 7
15 14 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN -1
16 24 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 8
17 11 21S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -6
18 12 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -6
19 19 66 Jacob Knapper Jacob Knapper Montevideo, MN Montevideo, MN -
20 22 55 Gary Husmann Gary Husmann Litchfield, MN Litchfield, MN 2
21 20 71T Justin Tammen Justin Tammen Clara City, MN Clara City, MN -1
22 DNF 23 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
23 DNF 9 32 Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -14
24 DNF 7 33 Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -17
8 Laps

W100 Supers Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 6
2 3 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 1
3 5 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN 2
4 2 55 Gary Husmann Gary Husmann Litchfield, MN Litchfield, MN -2
5 10 66 Jacob Knapper Jacob Knapper Montevideo, MN Montevideo, MN 5
6 8 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
7 1 21T Dale Tomes Dale Tomes Dell Rapids, SD Dell Rapids, SD -6
8 11 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 3
9 9 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
10 6 F27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -4
11 DNF 4 65 Luis Chavez Luis Chavez Aberdeen, SD Aberdeen, SD -7
8 Laps

W100 Supers Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
2 8 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 6
3 1 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD -2
4 9 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 5
5 3 29S Joel Snyder Joel Snyder Cambridge, MN Cambridge, MN -2
6 5 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI -1
7 11 515 Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
8 4 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -4
9 10 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN 1
10 7 19 Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN -3
11 6 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -5
8 Laps

W100 Supers Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21X Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 1
2 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
3 5 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 2
4 3 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN -1
5 11 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 6
6 1 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN -5
7 7 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN -
8 10 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
9 8 4 Casey Hanson Casey Hanson Badger, SD Badger, SD -1
10 6 85 Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -4
11 DNF 9 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -2
8 Laps

W100 Supers Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 5
2 7 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 5
3 4 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 1
4 8 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 4
5 10 71T Justin Tammen Justin Tammen Clara City, MN Clara City, MN 5
6 1 15 Ryan Flaten Ryan Flaten Madison, MN Madison, MN -5
7 3 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -4
8 9 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN 1
9 11 8 Shawn Malsam Shawn Malsam Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
10 2 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN -8
11 5 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD -6
8 Laps

W100 Supers Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -
2 3 21S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
3 6 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN 3
4 10 32 Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 6
5 7 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 2
6 8 14 Shane Brick Shane Brick Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
7 4 F15 Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
8 5 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD -3
9 9 94 Kevin Hager Kevin Hager Kellogg, MN Kellogg, MN -
10 DNF 2 0 Brandon Duellman Brandon Duellman Winona, MN Winona, MN -8

Driver Registration

Driver Registration


Latest Photos

Latest Videos

I-94 Speedway 6/15/18 WISSOTA Street Stock Final Laps
I-94 Speedway 6/16/18 WISSOTA Modified Final Laps
I-94 Speedway 6/23/17 WISSOTA Modified Highlights
I-94 Speedway 8/11/17 WISSOTA Modified Highlights
8/18/17 WISSOTA Midwest Mod Highlights
I-94 Speedway 8/18/17 WISSOTA Late Model Final Laps
JPW
Leighton Broadcasting
Rock Auto
MyRacePass
Afco Racing
Shaw Trucking
Hoosier Racing Tires
Speedway Motors
Wissota 2018
Poly Dome