I-94 Speedway, Inc

  • 1
Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Challenge Series

Structual Buildings Wissota Late Model Challenge Series

6/30/2017 - I-94 Speedway

6/30/2017 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Midwest Mod Palooza all classes except Wissota Late Models

Classes

  • Viessman Late Model8 entries
  • Short Tracker21 entries
  • WISSOTA Modifieds22 entries
  • WISSOTA Midwest Mods37 entries
  • WISSOTA Street Stock9 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Viessman Late Model

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 4
2 8 77 Brady Johanneck Brady Johanneck Atwater, MN Atwater, MN 6
3 4 7 Rick Schroeder Rick Schroeder Montevideo, MN Montevideo, MN 1
4 1 26 Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -3
5 3 01 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -2
6 2 28 Joe Pellman Joe Pellman Wahpeton, ND Wahpeton, ND -4
7 DNF 6 I94 Dustin Johanneck Dustin Johanneck Litchfield, MN Litchfield, MN -1
DNS 7 15F Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 01 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 1
2 1 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
3 8 26 Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND 5
4 5 7 Rick Schroeder Rick Schroeder Montevideo, MN Montevideo, MN 1
5 7 28 Joe Pellman Joe Pellman Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
6 3 I94 Dustin Johanneck Dustin Johanneck Litchfield, MN Litchfield, MN -3
7 DNF 6 15F Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -1
8 DNF 4 77 Brady Johanneck Brady Johanneck Atwater, MN Atwater, MN -4
All transfer

Short Tracker

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 17 Cole Anderson Cole Anderson Glenwood, MN Glenwood, MN 6
2 8 22 Brandon Yamry Brandon Yamry Rice, MN Rice, MN 6
3 3 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -
4 1 27S Johnathon Stramer Johnathon Stramer Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -3
5 5 4B Darrin Braaten Darrin Braaten Kensington, MN Kensington, MN -
6 13 88 Tim Hart Tim Hart Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 7
7 4 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN -3
8 20 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN 12
9 9 4 Matt Pederson Matt Pederson Lake Park, MN Lake Park, MN -
10 11 99M David Moen David Moen Henning, MN Henning, MN 1
11 10 15P Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -1
12 12 78 Terry Larum Terry Larum Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
13 2 45 Danielle Jennen Danielle Jennen Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -11
14 19 12 Brent Engler Brent Engler Barrett, MN Barrett, MN 5
15 14 98 Todd Stevens Todd Stevens Carlos, MN Carlos, MN -1
16 DNF 17 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
17 DNF 15 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -2
18 DNF 16 21 Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
19 DNF 21 14B Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
20 DNF 6 33L Austin Lammers Austin Lammers Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -14
DNS 18 11 Zach Muralt Zach Muralt Gwinner, ND Gwinner, ND -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN 1
2 8 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 6
3 7 27S Johnathon Stramer Johnathon Stramer Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 4
4 3 45 Danielle Jennen Danielle Jennen Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
5 9 4 Matt Pederson Matt Pederson Lake Park, MN Lake Park, MN 4
6 1 15P Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -5
7 6 78 Terry Larum Terry Larum Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
8 4 98 Todd Stevens Todd Stevens Carlos, MN Carlos, MN -4
9 10 21 Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
10 DNF 5 11 Zach Muralt Zach Muralt Gwinner, ND Gwinner, ND -5
11 DNF 11 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 17 Cole Anderson Cole Anderson Glenwood, MN Glenwood, MN 3
2 2 33L Austin Lammers Austin Lammers Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -
3 7 4B Darrin Braaten Darrin Braaten Kensington, MN Kensington, MN 4
4 3 22 Brandon Yamry Brandon Yamry Rice, MN Rice, MN -1
5 10 14B Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN 5
6 6 99M David Moen David Moen Henning, MN Henning, MN -
7 1 88 Tim Hart Tim Hart Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -6
8 9 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN 1
9 5 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -4
10 8 12 Brent Engler Brent Engler Barrett, MN Barrett, MN -2
All transfer

WISSOTA Modifieds

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 4 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
3 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
4 8 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 4
5 10 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 5
6 11 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 5
7 12 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 5
8 5 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -3
9 18 75 Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND 9
10 9 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -1
11 7 36 Danny Bayer Danny Bayer Elrosa, MN Elrosa, MN -4
12 1 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -11
13 15 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
14 14 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -
15 13 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN -2
16 17 72K Brian Krog Brian Krog Fargo, ND Fargo, ND 1
17 19 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND 2
18 21 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
19 20 14M Derek Meyer Derek Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
20 DNF 3 48W Chris Wolden Chris Wolden Underwood, MN Underwood, MN -17
21 DNF 16 26 Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -5
DNS 22 5 Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 1 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -1
3 6 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 3
4 5 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 1
5 7 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 2
6 4 26 Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -2
7 3 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -4
8 8 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 1 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -1
3 6 36 Danny Bayer Danny Bayer Elrosa, MN Elrosa, MN 3
4 7 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 3
5 5 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -
6 3 72K Brian Krog Brian Krog Fargo, ND Fargo, ND -3
7 DNF 4 5 Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -3
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -
2 3 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 1
3 2 48W Chris Wolden Chris Wolden Underwood, MN Underwood, MN -1
4 4 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -
5 6 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
6 5 75 Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND -1
7 7 14M Derek Meyer Derek Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
All transfer

WISSOTA Midwest Mods

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 42X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 5
2 8 33X Justin Froemming Justin Froemming Garfield, MN Garfield, MN 6
3 3 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -
4 10 7J Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN 6
5 16 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 11
6 5 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD -1
7 11 97 Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
8 20 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 12
9 2 34 Troy Randall Troy Randall Watertown, SD Watertown, SD -7
10 9 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -1
11 12 6D Dylan Goplen Dylan Goplen Hannaford, ND Hannaford, ND 1
12 14 27 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN 2
13 19 70JR David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 6
14 18 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN 4
15 21 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 6
16 23 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN 7
17 24 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 7
18 13 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -5
19 7 07 Jason Hoffman Jason Hoffman Villard, MN Villard, MN -12
20 15 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -5
21 DNF 4 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -17
22 DNF 22 00Z Scott Zimmerman Scott Zimmerman Rothsay, MN Rothsay, MN -
23 DNF 17 85X Jamie Davis Jamie Davis Fort Frances, ON Fort Frances, ON -6
24 DNF 1 8 Tim Jackson Tim Jackson Bemidji, MN Bemidji, MN -23
10 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 1
2 8 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN 6
Top 2 transfer
3 4 28 Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN 1
4 6 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 2
5 5 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
6 DNF 7 23 Mitch Weiss Mitch Weiss Scandia, MN Scandia, MN 1
7 DNF 1 26 Abby Gierke Abby Gierke Villard, MN Villard, MN -6
8 DNF 3 80D Don Scholler Don Scholler International Falls, MN International Falls, MN -5
10 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 00Z Scott Zimmerman Scott Zimmerman Rothsay, MN Rothsay, MN 1
2 3 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 1
Top 2 transfer
3 4 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
4 8 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 4
5 5 15X Blake Boelens Blake Boelens Garfield, MN Garfield, MN -
6 1 27B Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN -5
7 9 15 Eric Platzer Eric Platzer Ottertail, MN Ottertail, MN 2
8 DNF 7 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -1
9 DNF 6 24S Victoria Stutsky Victoria Stutsky St. Andrews, MB St. Andrews, MB -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -
2 4 42X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 2
3 2 97 Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
4 7 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 3
Top 4 transfer
5 6 26 Abby Gierke Abby Gierke Villard, MN Villard, MN 1
6 5 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN -1
7 3 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN -4
8 8 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 34 Troy Randall Troy Randall Watertown, SD Watertown, SD 1
2 1 07 Jason Hoffman Jason Hoffman Villard, MN Villard, MN -1
3 3 6D Dylan Goplen Dylan Goplen Hannaford, ND Hannaford, ND -
4 6 85X Jamie Davis Jamie Davis Fort Frances, ON Fort Frances, ON 2
Top 4 transfer
5 8 27B Matt Baker Matt Baker Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 3
6 5 28 Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN -1
7 4 24S Victoria Stutsky Victoria Stutsky St. Andrews, MB St. Andrews, MB -3
8 7 15 Eric Platzer Eric Platzer Ottertail, MN Ottertail, MN -1
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD -
2 2 33X Justin Froemming Justin Froemming Garfield, MN Garfield, MN -
3 3 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -
4 4 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
Top 4 transfer
5 5 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -
6 6 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
7 7 23 Mitch Weiss Mitch Weiss Scandia, MN Scandia, MN -
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 8 Tim Jackson Tim Jackson Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 1 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -1
3 3 27 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -
4 4 70JR David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
Top 4 transfer
5 6 00Z Scott Zimmerman Scott Zimmerman Rothsay, MN Rothsay, MN 1
6 5 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
7 7 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
2 6 7J Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN 4
3 4 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN 1
4 3 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -1
Top 4 transfer
5 5 80D Don Scholler Don Scholler International Falls, MN International Falls, MN -
6 7 15X Blake Boelens Blake Boelens Garfield, MN Garfield, MN 1
7 DNF 1 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN -6

WISSOTA Street Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7 James Tandeski James Tandeski Christine, ND Christine, ND 1
2 5 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
3 4 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 1
4 3 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -1
5 1 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN -4
6 DNF 7 69 Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN 1
7 DNF 8 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN 1
8 DNF 9 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN 1
9 DNF 6 87SS Lance Ennenga Lance Ennenga Dent, MN Dent, MN -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 1
2 5 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
3 7 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 4
4 3 7 James Tandeski James Tandeski Christine, ND Christine, ND -1
5 9 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 4
6 6 87SS Lance Ennenga Lance Ennenga Dent, MN Dent, MN -
7 1 69 Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN -6
8 DNF 8 3C Cory Dykhoff Cory Dykhoff Perham, MN Perham, MN -
9 DNF 4 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -5
All transfer

Driver Registration

Driver Registration


Latest Photos

Latest Videos

I-94 Speedway 6/15/18 WISSOTA Street Stock Final Laps
I-94 Speedway 6/16/18 WISSOTA Modified Final Laps
I-94 Speedway 6/23/17 WISSOTA Modified Highlights
I-94 Speedway 8/11/17 WISSOTA Modified Highlights
8/18/17 WISSOTA Midwest Mod Highlights
I-94 Speedway 8/18/17 WISSOTA Late Model Final Laps
Poly Dome
Speedway Motors
Wissota 2018
MyRacePass
Shaw Trucking
Afco Racing
Hoosier Racing Tires
Rock Auto
Leighton Broadcasting
JPW