I-94 Speedway, Inc

  • 1
Witness Wheel To Wheel, Door To Door Action

Witness Wheel To Wheel, Door To Door Action

.

6/2/2017 - I-94 Speedway

6/2/2017 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Kids Night: Bike giveaways,Team Artic Cat & Logan Christianson

Classes

  • Gen X Late Model6 entries
  • Short Tracker17 entries
  • WISSOTA Late Model12 entries
  • WISSOTA Modifieds18 entries
  • WISSOTA Midwest Mods20 entries
  • WISSOTA Street Stock10 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Gen X Late Model

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 77 Dave Zimmerman Dave Zimmerman Elizabeth, MN Elizabeth, MN 1
2 1 01 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -1
3 5 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
4 3 28 Joe Pellman Joe Pellman Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
5 4 26 Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
6 DNF 6 27 Tony Grimes Tony Grimes Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
2 1 01 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -1
3 2 26 Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
4 4 77 Dave Zimmerman Dave Zimmerman Elizabeth, MN Elizabeth, MN -
5 5 28 Joe Pellman Joe Pellman Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
6 6 27 Tony Grimes Tony Grimes Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
All transfer

Short Tracker

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99M David Moen David Moen Henning, MN Henning, MN 1
2 5 22 Brandon Yamry Brandon Yamry Rice, MN Rice, MN 3
3 6 17 Cole Anderson Cole Anderson Glenwood, MN Glenwood, MN 3
4 7 33L Austin Lammers Austin Lammers Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 3
5 16 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN 11
6 3 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -3
7 9 45 Danielle Jennen Danielle Jennen Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
8 13 4 Matt Pederson Matt Pederson Lake Park, MN Lake Park, MN 5
9 4 88 Tim Hart Tim Hart Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -5
10 10 78 Terry Larum Terry Larum Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
11 15 12 Brent Engler Brent Engler Barrett, MN Barrett, MN 4
12 1 15P Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -11
13 DNF 8 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Boyd, MN Boyd, MN -5
14 DNF 11 27S Johnathon Stramer Johnathon Stramer Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -3
DNS 12 4M Taylor Moen Taylor Moen Henning, MN Henning, MN -
DNS 14 98 Todd Stevens Todd Stevens Carlos, MN Carlos, MN -
6 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15P Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -
2 7 33L Austin Lammers Austin Lammers Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 5
3 2 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -1
4 3 99M David Moen David Moen Henning, MN Henning, MN -1
5 4 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Boyd, MN Boyd, MN -1
6 5 78 Terry Larum Terry Larum Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
7 8 4M Taylor Moen Taylor Moen Henning, MN Henning, MN 1
8 6 98 Todd Stevens Todd Stevens Carlos, MN Carlos, MN -2
All transfer
6 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 17 Cole Anderson Cole Anderson Glenwood, MN Glenwood, MN 2
2 4 22 Brandon Yamry Brandon Yamry Rice, MN Rice, MN 2
3 8 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN 5
4 6 88 Tim Hart Tim Hart Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 2
5 5 45 Danielle Jennen Danielle Jennen Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
6 1 27S Johnathon Stramer Johnathon Stramer Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -5
7 7 4 Matt Pederson Matt Pederson Lake Park, MN Lake Park, MN -
8 2 12 Brent Engler Brent Engler Barrett, MN Barrett, MN -6
All transfer

WISSOTA Late Model

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15 Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 3 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
3 7 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 4
4 8 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 4
5 10 54 Brady Johanneck Brady Johanneck Atwater, MN Atwater, MN 5
6 12 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND 6
7 2 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -5
8 DNF 4 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -4
DNS 9 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -
DNS 11 30 Adam Fischer Adam Fischer Kindred, ND Kindred, ND -
DNS 5 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -
DNS 6 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB 1
2 3 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 1
3 4 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
4 1 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -3
5 5 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -
6 6 30 Adam Fischer Adam Fischer Kindred, ND Kindred, ND -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -
2 2 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
3 3 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
4 6 15 Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
5 4 54 Brady Johanneck Brady Johanneck Atwater, MN Atwater, MN -1
6 5 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -1
All transfer

WISSOTA Modifieds

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 1
2 7 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 5
3 4 81X Hayden Hanson Hayden Hanson Brandon, MN Brandon, MN 1
4 3 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
5 6 30 Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND 1
6 1 72K Brian Krog Brian Krog Fargo, ND Fargo, ND -5
7 8 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 1
8 10 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 2
9 14 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN 5
10 16 48W Chris Wolden Chris Wolden Underwood, MN Underwood, MN 6
11 11 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -
12 17 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN 5
13 12 5 Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -1
14 18 17T Derek Meyer Derek Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 4
15 DNF 13 54 Cullen Brown Cullen Brown Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
DNS 15 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -
DNS 5 7R Ryan Restad Ryan Restad West Fargo, ND West Fargo, ND -
DNS 9 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 2
2 4 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
3 5 7R Ryan Restad Ryan Restad West Fargo, ND West Fargo, ND 2
4 DNF 2 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -2
DNS 1 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -
DNS 6 17T Derek Meyer Derek Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -
2 3 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 1
3 2 72K Brian Krog Brian Krog Fargo, ND Fargo, ND -1
4 4 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN -
5 6 54 Cullen Brown Cullen Brown Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
6 DNF 5 48W Chris Wolden Chris Wolden Underwood, MN Underwood, MN -1
All transfer

WISSOTA Midwest Mods

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 5
2 3 97 Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
3 12 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 9
4 1 15X Blake Boelens Blake Boelens Brandon, MN Brandon, MN -3
5 4 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -1
6 16 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 10
7 8 19 Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 1
8 11 42X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 3
9 9 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN -
10 13 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN 3
11 2 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -9
12 10 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN -2
13 15 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
14 20 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN 6
15 18 15 Eric Platzer Eric Platzer Ottertail, MN Ottertail, MN 3
16 17 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN 1
17 DNF 19 00M Donny Marquardt Donny Marquardt Rothsay, MN Rothsay, MN 2
18 DNF 5 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -13
19 DNF 7 6D Dylan Goplen Dylan Goplen Hannaford, ND Hannaford, ND -12
20 DNF 14 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN -6
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 2
2 6 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN 4
3 7 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 4
4 2 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN -2
5 5 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN -
6 4 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN -2
7 1 00M Donny Marquardt Donny Marquardt Rothsay, MN Rothsay, MN -6
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 19 Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 1
2 6 6D Dylan Goplen Dylan Goplen Hannaford, ND Hannaford, ND 4
3 3 15X Blake Boelens Blake Boelens Brandon, MN Brandon, MN -
4 4 42X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -
5 7 092 Nick Bruder Nick Bruder Long Prairie, MN Long Prairie, MN 2
6 1 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN -5
7 DNF 5 24X Rick Norman Rick Norman Underwood, MN Underwood, MN -2
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
2 1 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -1
3 6 97 Grady Shearer Grady Shearer St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
4 5 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 1
5 3 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -2
6 4 15 Eric Platzer Eric Platzer Ottertail, MN Ottertail, MN -2
All transfer

WISSOTA Street Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 6
2 4 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 2
3 5 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN 2
4 6 7 James Tandeski James Tandeski Christine, ND Christine, ND 2
5 8 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 3
6 1 87SS Lance Ennenga Lance Ennenga Dent, MN Dent, MN -5
7 3 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -4
8 2 69 Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN -6
9 9 15S Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -
10 10 10X Josh Schmidt Josh Schmidt Elk River, MN Elk River, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7 James Tandeski James Tandeski Christine, ND Christine, ND -
2 3 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 1
3 5 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 2
4 4 87SS Lance Ennenga Lance Ennenga Dent, MN Dent, MN -
5 2 15S Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -3
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 3
2 1 69 Bryan Crandall Bryan Crandall Herman, MN Herman, MN -1
3 2 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN -1
4 3 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -1
5 5 10X Josh Schmidt Josh Schmidt Elk River, MN Elk River, MN -
All transfer

Driver Registration

Driver Registration


Latest Photos

Latest Videos

I-94 Speedway 6/15/18 WISSOTA Street Stock Final Laps
I-94 Speedway 6/16/18 WISSOTA Modified Final Laps
I-94 Speedway 6/23/17 WISSOTA Modified Highlights
I-94 Speedway 8/11/17 WISSOTA Modified Highlights
8/18/17 WISSOTA Midwest Mod Highlights
I-94 Speedway 8/18/17 WISSOTA Late Model Final Laps
Rock Auto
JPW
Leighton Broadcasting
Poly Dome
Afco Racing
Hoosier Racing Tires
Speedway Motors
Wissota 2018
MyRacePass
Shaw Trucking